Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Följ Eurosport på FacebookGet all the latest sports news directly on your wall 
På Eurosport Player
 Giro d'ItaliaTitta nu 
 Bordtennis-VMTitta nu 
Just nu på Eurosport
  • 07:15 Fitness
    Fitness: The Box
 
 
 
Fotboll - La Liga

Efter sabotaget - Real Madrids match spelas 19.45 i kväll

La Liga-matchen mellan Rayo Vallecano och Real Madrid sköts upp på söndagen. Kablarna till strålkastarljuset på Vallecas-arenan klipptes av. Ny speltid är 19.45 på måndagen.

 
Sabotage stoppar Real - Fotboll - La LigaFrom Official Website
 

Real Madrid får vänta med sitt försök till att knapra in på Barcelona i La Liga. På söndagskvällen var det tänkt att "Los Blancos" skulle derbyspela mot Rayo Vallecano på Vallecas. Men matchen skjuts upp till måndag.

Orsaken: Ett sabotage.

Någon har klippt av kablarna till strålkastarljuset på arenan och ingen publik tilläts att släppas in.

- Vi har drabbats av sabotage. Kablarna var avklippta och det är inte normalt. Nu måste polisen göra sitt jobb, säger Rayos president Martin Presa till Canal Plus.

På måndagen kom beskedet att matchen har avspark 19.45 på i kväll. Real Madrid lämnade in en förfrågan om att ha avspark 17.00 lokal tid, för att slippa eventuella ljusproblem medan Rayo vill sparka igång matchen klockan 20.00 för att underlätta för publiken.

Sabotage stoppar Real - Fotboll - La Liga 

Jens Dahlkvist - eurosport.se

 
 
 
Missa inte
Följ Eurosport.com
 
Facebook
 
Twitter
 
Mobil