Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Följ Eurosport på FacebookGet all the latest sports news directly on your wall 
På Eurosport Player
 Franska mästerskapenTitta nu 
 Criterium du DauphinéTitta nu 
Just nu på Eurosport
  •  11:00 Tennis
    Tennis: Franska mästerskapen
  •  11:00 Tennis
    Tennis: Franska mästerskapen
 
 
 
Fotboll - Kval till EM 2012

"Vi är här för att vinna"

Holland är favoriter mot Sverige och hemmanationen har gjort flera kaxiga uttalanden om att laget ska vinna på tisdag. Men Zlatan är inte sen att replikera. "Vi är här för att vinna, vi ska ta tre poäng", säger han.

 
"Vi är här för att vinna" - Fotboll - Kval till EM 2012Scanpix
 

Zlatan Ibrahimovic var på bra humör på söndagens presskonferens när han satt och svarade på frågor inför den viktiga kvalmatchen mot Holland på tisdag.

Den svenske lagkaptenen började med att lugna ner det svenska folket.

- Det känns bra nu. Jag har haft en överbelastning i högra ljumsken, men fick vila tre-fyra dagar innan landslagssamlingen. Den sista veckan i Milan kunde jag inte träna. Så fort jag gick ut på planen så kändes det som jag hade kramp i ljumskarna. Jag behövde den vilan jag kunde få. Jag har tränat två gånger och hoppat över en då jag körde lite styrka. Jag är såklart taggad och har sett fram emot matchen, det har gått lång tid nu, säger Zlatan.

Matchen mellan Sverige och Holland kommer att spelas på Amsterdam Arena. Det var där Milansstjärnans karriär en gång i tiden tog fart.

- Jag har bra minne härifrån. Jag var här för några veckor sedan och varje gång jag är här kommer positiva minnen tillbaka. Karriären började här för tio år sedan. Det känns som att det har gått fort och jag har fått uppleva bra stunder. Vi vann och den fotbollen jag kan i dag den lärde jag mig här, säger han.

Zlatan tilltalas av den holländska fotbollen och har respekt för deras stjärnfyllda landslag. Men Sveriges lagkapten gör ingen hemlighet av att han är i Holland för att vinna.

- Vi är här för att vinna, punkt slut. Vi är här för att ta tre poäng, vi är här för att vi är bra. De är favoriter och vi har den respekten vi ska ha för dem. Men det är 22 man som går ut på planen, elva mot elva, och det är då det avgörs.

Hur kommer matchen att se ut?

- De är på hemmaplan och har fördel av det. Jag tror att det kommer att bli en svår och tät match. Inget av lagen vill släppa in något mål och båda kommer att vilja anfalla. De som gör minst misstag kommer att vinna. Vi ska gå ut på planen och spela det spelet som Erik Hamrén (förbundskaptenen) vill. Vi ska fullfölja taktiken och det systemet vi spelar med.

"ALLIHOP ÄR LIKA BRA"

Det holländska laget är fullt av stjärnor, men den svåraste att möta enligt många är Wesley Sneijder. Zlatan, som varit lagkamrat med mittfältaren, vill dock inte peka ut någon speciell spelare som ett större hot än någon annan.

- Allihop är lika bra, ingen är svårare än den andra och det är de bästa spelarna de har. Du möter alla elva och går du förbi en så ska du förbi nästa också. Det gäller att hålla fokus uppe och göra så lite misstag som möjligt.

UTTALAR SIG INTE OM VAN DER VAART

Ända sedan tiden i Ajax har det varit skriverier om att Zlatan och Rafael van der Vaart inte är vänner. Inför matchen på tisdag har snacket eskalerat ytterligare. Men Zlatan verkar inte bry sig.

- Det är speciellt att möta alla motståndare. Det är precis som att möta Stekelenburg, Heitinga eller Sneijder. Jag har inget emot dem och jag önskar dem lycka till och hoppas att de får fantastiska karriär - vilket de i för sig har - och att det fortsätter så.

Fredrik Jönsson - eurosport.se

 
Kommentera artikeln
 
1 kommentarer
Publicera
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user
     
  • 1.
    PeppeGInget av lagen vill släppa in mål och båda vill anfalla!
    Huvudet på spiken som vanligt!
    Den 10/10/2010 kl 21:40
     
     
     
 
 
Missa inte
Följ Eurosport.com
 
Facebook
 
Twitter
 
Mobil