När eurosport.se ställde frågan till Erik Hamrén om varför Sverige tycks spela bättre utan Zlatan Ibrahimovic inför matchen mot Holland ville förbundskapten inte svara utan hänvisde till ett svar han gett i juni på samma fråga.
- Jag förstår inte den diskussionen. För mig är Zlatan en spelare som förstärker vilket lag som helst i världen, och då förstärker han också Sverige, var Hamréns svar då.
Efter triumfen mot Holland fick han frågan igen.
- Jag har svarat på det så många gånger och har inget mer att tillägga. Vi spelar med de spelare vi har, vi gör ett fantastiskt jobb och jag är enormt nöjd, säger Hamrén.
Spelarna fick samma fråga i den mixade zonen och alla menar att det måste finnas plats för Zlatan.
- En Zlatan i toppform är en tillgång för alla lag. Jag hoppas att han hittar tillbaka till sin toppform, säger Anders Svensson.
Han fortsätter:
- Ett tag saknade jag Zlatan när vi inte fick fast bollen där ute. Men alla som var på plan jobbade stenhårt för varandra. Men det finns ingen annan i den här truppen som har de kvaliteter som Zlatan har. Men vi hade elva spelare där ute som jobbade stenhårt för varandra och det räckte.
eurosport.se

























