•  
  • Logga in | Prenumeration
Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Afrikanska mästerskapet
Afrikanska mästerskapetFölj årets första stora fotbollsfest LIVE
SMS-tävling - fotbollsskor i potten
SMS-tävling - fotbollsskor i pottenVinn ett par sprillans nya Puma V.11 Speed!
ACO:s Vinterblogg
ACO:s VinterbloggAnna Carin Zidek bloggar exklusivt för eurosport.se i vinter.
 

Fotboll - Kval till EM 2012

03/09/2010 - 23:30 - Uppdaterad 04/09/2010 - 08:41

Nöjd förbundskapten: "Jag ville ha en krigare"


Fullträffen med Pontus Wernbloom, Kim Källströms och Sebastian Larssons inhopp. Och Zlatans jobb. Plus en hel del till. "Det känns riktigt skönt", säger Erik Hamrén.

2-0 mot Ungern i EM-kvalstarten gav landslaget en kickstart och Erik Hamrén precis den debut i tävlingssammanhang han hoppats på.

Valet av Pontus Wernbloom i stället för Kim Källström som defensiv mittfältare från start överraskade en och annan.

- Det var ett svårt val, men jag ville ha en "krigare" centralt. Pontus är mer krigare, Kim är mer lirare, säger Hamrén.

Ingen kan ifrågasätta Hamréns val.

Wernbloom var matchens lirare - och den store matchvinnaren med sina två mål.

- Jag gläder mig med alla spelare i laget efter en seger, men det är alltid roligt när en "vattenbärare" som gör grovjobbet får vara i fokus och vara rubrikernas man ibland, säger Hamrén.

Källström reagerade precis som väntat på Hamréns beslut.

- Det finns ingen spelare som accepterar att de inte får spela, men både Kim och Sebastian respekterade mina beslut.

Nu fick alla tre lira.

Anders Svensson gick sönder redan efter en halvtimma och det öppnade för Källström. Larsson kom in för Elmander (misstänkt hjärnskakning) direkt efter pausen.

Både visade eftertryckligt vad de går för.

- Jag är otroligt glad för Kim. Vi hade en snack på förmiddagen. Skönt att han fick gå in och visa vilken oerhört duktig spelare han är.

- Samma sak med Sebastian, som också var besviken över att han inte fick vara med från start. Han kom in med en fantastisk energi och gjorde en fin framspelning till första målet.

- Sånt är extra roligt för en tränare.

Hamrén hade inte för avsikt att använda Zlatan Ibrahimovic i 90 minuter om det inte var absolut nödvändigt.

Nu blev det så på grund av skadorna.

- Vi vet att Zlatan inte är i 90 minuters matchform. Han hade nästan kramp de sista 15 minuterna, men han gjorde det väldigt bra. Jag är imponerad av honom.

TT

Eurosport
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user

Kommentarer 

0 Till 0  0

Uppdatera

Kommentarer  
 
Lämna kommentar :
 

Fler nyheter - Fotboll - Kval till EM 2012

Hiddink får lämna Turkiet - Fotboll - Kval till EM 2012

Fotboll - Kval till EM 2012 - Hiddink får lämna Turkiet

Turkiet lyckades inte kvala in till fotbolls-EM. Nu lämnar förbundskaptenen Guus Hiddink sin post.

Kalle om Bosniens fiasko - Fotboll - Kval till EM 2012

Fotboll - Kval till EM 2012 - Kalle: Bosnien sänkta av Ronaldo - och sig själva

Den viktigaste matchen i landets historia. Då var det som om allt låste sig för Bosnien. Sedan fanns det ju en annan förklaring också.

Portugal till EM - Fotboll - Kval till EM 2012

Fotboll - Kval till EM 2012 - Portugal krossade Bosnien - klart för EM

Portugal är klart för EM. Bosnien får fortsätta drömma. Cristiano Ronaldo lade grunden till 6-2-segern i Lissabon.

Tjeckien nådde ännu ett EM - Fotboll - Kval till EM 2012

Fotboll - Kval till EM 2012 - Tjeckien nådde ännu ett EM-slutspel

Tjeckien och Kroatien är klara för EM-slutspelet efter enkla segrar i play off.