Sven-Göran Eriksson, vars senaste uppdrag var att leda Elfenbenskusten i sommarens VM-slutspel, är på väg att ta över klubblaget Al-Hilal i Saudiarabien. Enligt uppgifter för parterna intensiva diskussioner - något som bekräftas av Wilhelmsson.
- Jag vet att de för diskussioner men mer har jag inte fått reda på än, säger Chippen till eurosport.se i samband med torsdagens presskonferens inför EM-kvalmötet med Ungern.
Landslagsmittfältaren skulle dock ställa sig mycket positiv till om "Svennis", som även kopplats samman med Fulham och Aston Villa, tog över klubben.
- Det vore ju jättekul. Han är en fantastisk tränare och dessutom svensk. Jag tror att det skulle vara positivt för mig om han tog över som tränare.
För tillfället är det dock kvalfotboll som gäller och inför fredagens premiärmöte med Ungern hemma på Råsunda tror Chippen på svensk framgång.
- Det har sett riktigt bra ut på träningarna. Jag själv är väldigt laddad inför kvalet och har stora förväntningar. Det har skett en positiv förändring sedan Erik (läs Hamrén, reds anm.) tog över.
Vad tror du själv om dina chanser att få spela?
- Jag vet inte. Det är ingenting jag tänker på.
Patrik Backström - eurosport.se



Eurosport






















