Inför EM-kvalmatchen mot Holland var det öppet om vem som skulle ta platsen bredvid givne Andreas Granqvist. Till slut föll valet på Mikael Antonsson före Jonas Olsson. När Erik Hamrén presenterade sin trupp till det kommande EM-kvalet i början av juni valde han åter Antonsson före Olsson som den här gången var petad ur truppen helt och hållet.
Nu får Olsson ändå en plats. Mikael Antonsson är skadad och tvingas tacka nej till landskamperna.
- De säger att det är en överansträngning på magmuskeln. Jag har haft besvär en tid nu och inte kunnat spela och träna så mycket som jag vill. När jag fick ont idag efter träningen så ringde jag Allbäck direkt och lämnade återbud. Det finns friska bra spelare och det är bättre att de får chansen, säger Antonsson till svenskfotboll.se.
Avhoppet rör knappast om särskilt mycket i Hamréns planer då såväl Olof Mellberg, tidigare avstängd, och Daniel Majstorovic, tillbaka efter skada, båda är tillgängliga till de båda matcherna.
Daniel Sjöberg - eurosport.se



Scanpix





















