Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Följ Eurosport på FacebookGet all the latest sports news directly on your wall 
På Eurosport Player
 Franska mästerskapenTitta nu 
 Criterium du DauphinéTitta nu 
Just nu på Eurosport
  •  11:00 Tennis
    Tennis: Franska mästerskapen
  •  11:00 Tennis
    Tennis: Franska mästerskapen
 
 
 
Fotboll - Kval till U21-EM 2011

Lennartssons mardröm: 1-4 borta mot Schweiz

Det svenska U21-landslagets dröm om EM-spel 2011 fick sig på torsdagskvällen en rejäl törn. Jörgen Lennartssons manskap förlorade det första av två playoff-möten med Schweiz med 1-4 och tvingades se Agon Mehmeti kliva av på grund av skada.

 
Sverige föll tungt - Fotboll - Kval till U21-EM 2011Eurosport
 

Tanken var att få med sig ett bra resultat till returen i Malmö på måndag. Den planen krossades redan efter två minuter, när ett piggt Schweiz sågade sig igenom Sveriges vänsterkant och satte upp anfallaren Fabian Frei för att språngnicka in 1-0.

Men mardrömmen slutade inte där. I den 20:e minuten fick Xavier Hochstrasser kalasträff utanför straffområdet och Kristoffer Nordfeldt kunde bara titta på när bollen seglade in i ena gaveln.

Sverige agerade darrigt defensivt och hade stora problem längs vänsterkanten, där hemmalaget allt som oftast anföll. Offensivt saknades kreativitet att lösa upp ett trångt centralt mittfält bestående av fem schweizare.

Och inte blev det muntrare när Agon Mehmeti skadade sig och tvingades byta strax före paus. Det är ännu oklart hur allvarlig Malmöanfallarens skada är, men enligt TV10 kan det röra sig om en sträckning i låret.

Ersättaren Guillermo Molins gav Sverige hopp i inledningen av den andra halvleken när han dunkade in 1-2 på passning från Jiloan Hamad, men bara två minuter senare kom nästa kalldusch. Tre svenska försvarare gick på samma boll efter ett inspel och Admir Mehmedi kunde dunka in 3-1 på andrabollen från bara några meter.

Och det skulle bli än värre. När Yann Sommer räddade Denni Avdics straffspark i den 72:a minuten fick hemmalaget extra energi, och efter att samme målvakt parerat ett friläge för Molins spikade inhopparen Patjim Kasami slutresultatet till 4-1 i den 83:e minuten.

EM-drömmen är därmed avlägsen för Jörgen Lennartssons manskap. Förlusten innebär att Sverige måste vinna med minst tre mål i returen.

Johan Wennerström - eurosport.se

 
Kommentera artikeln
 
0 kommentarer
Publicera
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user
     
 
 
Missa inte
Följ Eurosport.com
 
Facebook
 
Twitter
 
Mobil