Ibra höll sig framme på ett inlägg från Seedorf i den 60:e minuten och kunde enkelt nicka in 1-1 i öppet mål.
- Jag gjorde mål tack vare Seedorf, men alla rörde sig perfekt. Det var bara för mig att peta in den, konstaterar Ibra, som gläds över sin andra titel i Milan.
- Vi inleder säsongen nästintill perfekt med den här stora segern. Vi är nöjda, för vi har jobbat hårt i en månad. Vi mår bra och kan bara förbättra oss.
Svensken var som vanligt inblandad i det mesta i anfallsväg för Milan. Utöver målet hade han även en nick i stolpen och en elegant framspelning till Robinho i första halvlek.
Han utsågs till matchens bästa spelare.
- Jag försöker göra mitt bästa och arbetar hårt för att nå dit jag vill. Jag kan nå dit tack vare mina lagkamrater, säger svensken, som har stora planer för säsongen.
- Vi vill vinna allt. Vi är Milan och måste vinna. Att vinna är vår mentalitet.
Johan Wennerström - eurosport.se



AP/LaPresse




















