Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Följ Eurosport på FacebookGet all the latest sports news directly on your wall 
På Eurosport Player
 Franska mästerskapenTitta nu 
 Giro d'ItaliaTitta nu 
Just nu på Eurosport
  • 21:50 Simning
    Simning: EM i Debrecen, Ungern
  • 22:00 Handboll
    Handboll: EHF Champions League i...
 
 
 
Fotboll

Hamrén-annons upprör förbundet

Svenska fotbollförbundet kritiserar Svenska Spels reklamkampanj där man ska fånga nytillträdde förbundskaptenen Erik Hamrén med en tecknad hand. "Det känns inte riktigt genomtänkt", säger förbundets marknadschef Janne Larsson till eurosport.se.

 
Förbundet sågar kampanj - FotbollEurosport
 

Förbundsbasen Lars-Åke Lagrell hade först svårt att knyta upp Erik Hamrén.

Nu kan du själv försöka fånga den nye förbundskaptenen, vars dubbla roller som ansvarig för Sverige och Rosenborg har kristiserats hårt i media.

På fredagsförmiddagen drog Svenska fotbollförbundets huvudsponsor Svenska Spel igång en annonskampanj med syftet att marknadsföra en chatt med förbundskapten Erik Hamrén på svenskaspel.se.

Bannern går ut på att man med en tecknad hand ska försöka fånga en animerad version av Erik Hamrén som dyker upp ur olika hål på skärmen. Lyckas man med detta så ska man få möjligheten att chatta med den dubbeljobbande förbundskaptenen, som Svenska fotbollförbundet själva hade svårt att få tag på inför den första presskonferensen.

eurosport.se ringer upp Svenska Fotbollförbundets ordförande Lars-Åke Lagrell, marknadschefen Janne Larsson och informationschefen Jonas Nystedt men ingen av dem har sett kampanjen med den svårfångade förbundskaptenen. Lennart Blom arbetar med affärsrelationer på förbundet och han rasar mot idén.

- Det stämmer att vi har bokat in Erik Hamrén för en chatt på lördag men det är skillnad på hur man använder honom kommersiellt. Det får man gärna göra men det här känns ju inte så kul. Jag kommer att höra av mig till Svenska Spel och försöka reda ut det här, säger Blom.

eurosport.se talar därefter på nytt med marknadschefen Janne Larsson som efter att ha sett annonsen och talat med Svenska Spel inte heller är särskilt imponerad.

- De ser det som en intresseväckare men man kan nog tolka det lite hur man vill. Det känns väl inte riktigt genomtänkt, säger Larsson och medger att det har funnits brister i kommunikationen mellan förbundet och huvudsponsorn.

- Normalt sett ska vi se allt material av den här typen i förväg. Det är normal rutin. Men i det här fallet har det brustit i kommunikationen, avslutar Larsson.

Henric Larsson/Mathias Karlsson - eurosport.se

 
Kommentera artikeln
 
0 kommentarer
Publicera
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user
     
 
 
Missa inte
Följ Eurosport.com
 
Facebook
 
Twitter
 
Mobil