Celtic förlorade dubbelmötet med FC Sion med 1-3, men skickade efteråt in en protest efter att schweizarna brutit mot det ettåriga transferförbud mot klubben som trädde i kraft i januari.
En fingervisning på utslaget kunde skönjas redan dagen efter, då UEFA-presidenten Michel Platini kommenterade:
- Reglerna har inte respekterats. FC Sion har inte respekterat reglerna som transferförbudet innebär. De har kontrakterat spelare och de har använt de spelarna.
I dag kom beslutet. FC Sion diskvalificeras och Celtic döms som vinnare.
BANGURA MOT ATLÉTICO
Den skotska klubben köpte tidigare i veckan Mohamed Bangura från AIK. Nu får Bangura, tillsammans med svenske landslagsbacken Daniel Majstorovic, visa vad de går för mot Europeiskt motstånd.
"Vi är nöjda med UEFA:s beslut och att man följt reglementet. Vi är också tacksamma för det stöd som skotska fotbollsförbundet visat", skriver Celtic på sin hemsida.
Celtic tar över Sions plats i Grupp I och kommer att möta Atlético Madrid, Udinese och Rennes.
FC Sion har tre dagar på sig att överklaga beslutet.
Jens Dahlkvist - eurosport.se



AFP




















