Fotboll - Eredivisie
30/05/2009 - 14:00I dag avgörs Lasse Nilssons framtid

Lasse Nilsson vill lämna Saint Etienne för holländska Vitesse. Om fransmännen ramlar ur Ligue 1 på lördagen kan affären snabbt vara i hamn. "Det är det alla sitter och väntar på", säger Nilsson till eurosport.se.
Lasse Nilsson har velat lämna Saint Etienne i över ett år. Men fransmännens höga prislapp på svensken har gång efter annan stoppat en affär. Nu kan anfallaren äntligen ha hittat en lösning.
Nilsson imponerade på holländska Vitesse under hans låneperiod i klubben under våren. Nu vill klubben köpa loss svensken och Nilsson vill stanna.
- Ja, det är vi överens om. De uttryckte det ganska tidigt och har hållit på att försöka skrapa ihop pengar eftersom de är i en ganska kärv ekonomisk situation. Jag stannar gärna kvar, säger Nilsson.
Så här långt så har Vitesse inte kunnat möta fransmännens krav. Men på lördagen kan affären få en rejäl vändning. Saint Etienne spelar då för sin existens i den högsta ligan i matchen mot Valenciennes. Laget ligger just nu på nedflyttningsplats och behöver ta poäng samtidigt som Caen inte vinner. Det räcker också med en seger om Le Mans förlorar sin match.
"VILL BLI LÖST FÅRN SAINT ETIENNE"
En degradering för Saint Etienne skulle underlätta en affär för Lasse Nilsson betydligt. Svensken sitter på ett bra kontrakt och med det ekonomiska bakslag en nedflyttning innebär skulle fransmännen få svårt att ha kvar Nilsson på lönelistan.
- Det är det vi sitter och väntar på. Även Vitesse vill veta Saint Etiennes situation och budget inför nästa säsong innan de gör något. Det avgör mycket vad som händer med mig.
Vad vill du själv?
- Helst av allt vill jag skriva på ett treårskontrakt och bli löst från Saint Etienne. Men det beror på hur de agerar. Gör de sig svåra så blir det tufft. Det som är klart är att det inte blir något nytt halvårslån. Det gynnar varken mig eller klubbarna jag kommer till.
Patrik Sjögren - eurosport.se















You are logged in as administrator
Kommentarer
Uppdatera
0 Till 0 0