— 
 
00:00
05-21, to
— 
 
— 
 
00:00
05-21, to
— 
 
— 
 
00:00
05-24, sö
— 
 
— 
 
00:00
05-24, sö
— 
 
— 
 
00:00
05-28, to
— 
 
— 
 
00:00
05-31, sö
— 
 
FC Dordrecht 
 
20:00
11-28, fr
Willem II 
 
sc Heerenveen 
 
18:30
11-29, lö
Heracles Almelo 
 
Vitesse 
 
19:45
11-29, lö
Go Ahead Eagles 
 
NAC Breda 
 
19:45
11-29, lö
FC Utrecht 
 
SC Cambuur 
 
20:45
11-29, lö
AZ 
 
ADO Den Haag 
 
12:30
11-30, sö
Ajax 
 
FC Twente 
 
14:30
11-30, sö
FC Groningen 
 
Excelsior 
 
14:30
11-30, sö
PEC Zwolle 
 
PSV 
 
16:45
11-30, sö
Feyenoord 
 
Excelsior 
 
18:30
12-06, lö
Feyenoord 
 
AZ 
 
18:30
12-06, lö
Go Ahead Eagles 
 
SC Cambuur 
 
19:45
12-06, lö
NAC Breda 
 
Ajax 
 
20:45
12-06, lö
Willem II 
 
FC Dordrecht 
 
20:45
12-06, lö
PSV 
 
PEC Zwolle 
 
12:30
12-07, sö
ADO Den Haag 
 
FC Groningen 
 
14:30
12-07, sö
sc Heerenveen 
 
FC Utrecht 
 
14:30
12-07, sö
Heracles Almelo 
 
Vitesse 
 
16:45
12-07, sö
FC Twente 
 
Heracles Almelo 
 
20:00
12-12, fr
FC Dordrecht 
 
NAC Breda 
 
18:30
12-13, lö
sc Heerenveen 
 
ADO Den Haag 
 
19:45
12-13, lö
Excelsior 
 
Go Ahead Eagles 
 
20:45
12-13, lö
SC Cambuur 
 
Willem II 
 
19:45
12-13, lö
PEC Zwolle 
 
Feyenoord 
 
16:45
12-14, sö
AZ 
 
Ajax 
 
12:30
12-14, sö
FC Utrecht 
 
PSV 
 
14:30
12-14, sö
FC Twente 
 
FC Groningen 
 
14:30
12-14, sö
Vitesse 
 
sc Heerenveen 
 
20:00
12-19, fr
ADO Den Haag 
 
SC Cambuur 
 
18:30
12-20, lö
PEC Zwolle 
 
PSV 
 
19:45
12-20, lö
Go Ahead Eagles 
 
FC Dordrecht 
 
19:45
12-20, lö
FC Groningen 
 
AZ 
 
20:45
12-20, lö
FC Utrecht 
 
Vitesse 
 
12:30
12-21, sö
Heracles Almelo 
 
Excelsior 
 
14:30
12-21, sö
Ajax 
 
NAC Breda 
 
14:30
12-21, sö
Feyenoord 
 
FC Twente 
 
16:45
12-21, sö
Willem II 
 
Ajax 
 
20:00
01-16, fr
FC Groningen 
 
PEC Zwolle 
 
18:30
01-17, lö
NAC Breda 
 
ADO Den Haag 
 
19:45
01-17, lö
SC Cambuur 
 
AZ 
 
19:45
01-17, lö
FC Dordrecht 
 
Vitesse 
 
20:45
01-17, lö
PSV 
 
Willem II 
 
12:30
01-18, sö
Go Ahead Eagles 
 
Feyenoord 
 
14:30
01-18, sö
FC Twente 
 
FC Utrecht 
 
14:30
01-18, sö
sc Heerenveen 
 
Heracles Almelo 
 
16:45
01-18, sö
Excelsior 
 
FC Twente 
 
20:00
01-23, fr
Heracles Almelo 
 
SC Cambuur 
 
18:30
01-24, lö
PSV 
 
PEC Zwolle 
 
19:45
01-24, lö
AZ 
 
FC Dordrecht 
 
19:45
01-24, lö
Excelsior 
 
sc Heerenveen 
 
20:45
01-24, lö
Vitesse 
 
Ajax 
 
12:30
01-25, sö
Feyenoord 
 
FC Groningen 
 
14:30
01-25, sö
FC Utrecht 
 
NAC Breda 
 
14:30
01-25, sö
Willem II 
 
Go Ahead Eagles 
 
16:45
01-25, sö
ADO Den Haag 
 
FC Groningen 
 
20:00
01-30, fr
Go Ahead Eagles 
 
PSV 
 
18:30
01-31, lö
Willem II 
 
FC Dordrecht 
 
19:45
01-31, lö
sc Heerenveen 
 
Excelsior 
 
19:45
01-31, lö
NAC Breda 
 
FC Twente 
 
20:45
01-31, lö
SC Cambuur 
 
Feyenoord 
 
12:30
02-01, sö
ADO Den Haag 
 
Vitesse 
 
14:30
02-01, sö
Ajax 
 
FC Utrecht 
 
14:30
02-01, sö
PEC Zwolle 
 
AZ 
 
16:45
02-01, sö
Heracles Almelo 
 
Go Ahead Eagles 
 
18:30
02-03, ti
Excelsior 
 
NAC Breda 
 
20:45
02-03, ti
PSV 
 
sc Heerenveen 
 
18:30
02-04, on
Feyenoord 
 
ADO Den Haag 
 
18:30
02-04, on
FC Twente 
 
PEC Zwolle 
 
19:45
02-04, on
FC Dordrecht 
 
SC Cambuur 
 
20:45
02-04, on
Vitesse 
 
Willem II 
 
20:45
02-04, on
FC Utrecht 
 
Heracles Almelo 
 
18:30
02-05, to
FC Groningen 
 
Ajax 
 
20:45
02-05, to
AZ 
 
FC Twente 
 
18:30
02-07, lö
Excelsior 
 
FC Dordrecht 
 
18:30
02-07, lö
ADO Den Haag 
 
sc Heerenveen 
 
19:45
02-07, lö
PEC Zwolle 
 
PSV 
 
20:45
02-07, lö
FC Utrecht 
 
NAC Breda 
 
20:45
02-07, lö
Vitesse 
 
Feyenoord 
 
12:30
02-08, sö
SC Cambuur 
 
Go Ahead Eagles 
 
14:30
02-08, sö
Ajax 
 
Willem II 
 
14:30
02-08, sö
Heracles Almelo 
 
FC Groningen 
 
16:45
02-08, sö
AZ 
 
AZ 
 
20:00
02-13, fr
PSV 
 
Heracles Almelo 
 
18:30
02-14, lö
Feyenoord 
 
Vitesse 
 
19:45
02-14, lö
Willem II 
 
Excelsior 
 
19:45
02-14, lö
FC Groningen 
 
ADO Den Haag 
 
20:45
02-14, lö
NAC Breda 
 
SC Cambuur 
 
12:30
02-15, sö
sc Heerenveen 
 
FC Utrecht 
 
14:30
02-15, sö
FC Dordrecht 
 
PEC Zwolle 
 
14:30
02-15, sö
Go Ahead Eagles 
 
Ajax 
 
16:45
02-15, sö
FC Twente 
 
NAC Breda 
 
20:00
02-20, fr
SC Cambuur 
 
ADO Den Haag 
 
18:30
02-21, lö
PEC Zwolle 
 
PSV 
 
19:45
02-21, lö
FC Dordrecht 
 
Go Ahead Eagles 
 
19:45
02-21, lö
AZ 
 
Heracles Almelo 
 
20:45
02-21, lö
FC Utrecht 
 
Willem II 
 
12:30
02-22, sö
Ajax 
 
FC Twente 
 
14:30
02-22, sö
Vitesse 
 
sc Heerenveen 
 
14:30
02-22, sö
FC Groningen 
 
Feyenoord 
 
16:45
02-22, sö
Excelsior 
 
FC Dordrecht 
 
20:00
02-27, fr
Go Ahead Eagles 
 
Vitesse 
 
18:30
02-28, lö
PEC Zwolle 
 
FC Twente 
 
19:45
02-28, lö
NAC Breda 
 
AZ 
 
19:45
02-28, lö
Willem II 
 
SC Cambuur 
 
20:45
02-28, lö
Heracles Almelo 
 
Excelsior 
 
12:30
03-01, sö
sc Heerenveen 
 
FC Utrecht 
 
14:30
03-01, sö
Feyenoord 
 
FC Groningen 
 
14:30
03-01, sö
ADO Den Haag 
 
PSV 
 
16:45
03-01, sö
Ajax 
 
Willem II 
 
20:00
03-06, fr
FC Twente 
 
Go Ahead Eagles 
 
18:30
03-07, lö
PSV 
 
Heracles Almelo 
 
19:45
03-07, lö
Vitesse 
 
ADO Den Haag 
 
19:45
03-07, lö
sc Heerenveen 
 
PEC Zwolle 
 
20:45
03-07, lö
SC Cambuur 
 
FC Groningen 
 
12:30
03-08, sö
FC Dordrecht 
 
Ajax 
 
14:30
03-08, sö
Excelsior 
 
Feyenoord 
 
14:30
03-08, sö
NAC Breda 
 
FC Utrecht 
 
16:45
03-08, sö
AZ 
 
Vitesse 
 
20:00
03-13, fr
AZ 
 
PSV 
 
18:30
03-14, lö
FC Groningen 
 
NAC Breda 
 
19:45
03-14, lö
Go Ahead Eagles 
 
SC Cambuur 
 
19:45
03-14, lö
FC Utrecht 
 
Excelsior 
 
20:45
03-14, lö
Willem II 
 
FC Twente 
 
12:30
03-15, sö
PEC Zwolle 
 
sc Heerenveen 
 
14:30
03-15, sö
Ajax 
 
ADO Den Haag 
 
14:30
03-15, sö
Heracles Almelo 
 
FC Dordrecht 
 
16:45
03-15, sö
Feyenoord 
 
FC Utrecht 
 
20:00
03-20, fr
NAC Breda 
 
Go Ahead Eagles 
 
18:30
03-21, lö
Vitesse 
 
Heracles Almelo 
 
19:45
03-21, lö
sc Heerenveen 
 
Willem II 
 
19:45
03-21, lö
FC Dordrecht 
 
AZ 
 
20:45
03-21, lö
SC Cambuur 
 
Ajax 
 
12:30
03-22, sö
ADO Den Haag 
 
Feyenoord 
 
14:30
03-22, sö
PSV 
 
FC Groningen 
 
14:30
03-22, sö
FC Twente 
 
PEC Zwolle 
 
16:45
03-22, sö
Excelsior 
 
Vitesse 
 
18:30
04-04, lö
FC Groningen 
 
PEC Zwolle 
 
18:30
04-04, lö
Willem II 
 
sc Heerenveen 
 
19:45
04-04, lö
NAC Breda 
 
FC Twente 
 
20:45
04-04, lö
PSV 
 
FC Dordrecht 
 
20:45
04-04, lö
Heracles Almelo 
 
FC Utrecht 
 
12:30
04-05, sö
Ajax 
 
AZ 
 
12:30
04-05, sö
Feyenoord 
 
Excelsior 
 
14:30
04-05, sö
ADO Den Haag 
 
SC Cambuur 
 
16:45
04-05, sö
Go Ahead Eagles 
 
PSV 
 
20:00
04-10, fr
PEC Zwolle 
 
Excelsior 
 
18:30
04-11, lö
Vitesse 
 
sc Heerenveen 
 
19:45
04-11, lö
AZ 
 
NAC Breda 
 
19:45
04-11, lö
FC Dordrecht 
 
Heracles Almelo 
 
20:45
04-11, lö
Ajax 
 
Willem II 
 
12:30
04-12, sö
Feyenoord 
 
Go Ahead Eagles 
 
14:30
04-12, sö
FC Twente 
 
FC Groningen 
 
14:30
04-12, sö
SC Cambuur 
 
ADO Den Haag 
 
16:45
04-12, sö
FC Utrecht 
 
SC Cambuur 
 
20:00
04-17, fr
Excelsior 
 
AZ 
 
18:30
04-18, lö
ADO Den Haag 
 
PSV 
 
19:45
04-18, lö
sc Heerenveen 
 
Vitesse 
 
19:45
04-18, lö
FC Dordrecht 
 
Willem II 
 
20:45
04-18, lö
FC Groningen 
 
Feyenoord 
 
12:30
04-19, sö
Go Ahead Eagles 
 
Ajax 
 
14:30
04-19, sö
NAC Breda 
 
Heracles Almelo 
 
14:30
04-19, sö
PEC Zwolle 
 
FC Utrecht 
 
16:45
04-19, sö
FC Twente 
 
ADO Den Haag 
 
20:00
04-24, fr
Vitesse 
 
sc Heerenveen 
 
18:30
04-25, lö
Willem II 
 
Go Ahead Eagles 
 
19:45
04-25, lö
FC Utrecht 
 
NAC Breda 
 
19:45
04-25, lö
Heracles Almelo 
 
Excelsior 
 
20:45
04-25, lö
PSV 
 
FC Dordrecht 
 
12:30
04-26, sö
SC Cambuur 
 
PEC Zwolle 
 
14:30
04-26, sö
Ajax 
 
FC Groningen 
 
14:30
04-26, sö
Feyenoord 
 
FC Twente 
 
16:45
04-26, sö
AZ 
 
Ajax 
 
14:30
05-10, sö
SC Cambuur 
 
Feyenoord 
 
14:30
05-10, sö
Vitesse 
 
PSV 
 
14:30
05-10, sö
Heracles Almelo 
 
FC Twente 
 
14:30
05-10, sö
FC Dordrecht 
 
Go Ahead Eagles 
 
14:30
05-10, sö
sc Heerenveen 
 
FC Groningen 
 
14:30
05-10, sö
PEC Zwolle 
 
AZ 
 
14:30
05-10, sö
NAC Breda 
 
FC Utrecht 
 
14:30
05-10, sö
Excelsior 
 
Willem II 
 
14:30
05-10, sö
ADO Den Haag 
 
FC Dordrecht 
 
14:30
05-17, sö
Ajax 
 
PEC Zwolle 
 
14:30
05-17, sö
Feyenoord 
 
ADO Den Haag 
 
14:30
05-17, sö
PSV 
 
sc Heerenveen 
 
14:30
05-17, sö
FC Twente 
 
Vitesse 
 
14:30
05-17, sö
FC Utrecht 
 
NAC Breda 
 
14:30
05-17, sö
FC Groningen 
 
Excelsior 
 
14:30
05-17, sö
AZ 
 
Heracles Almelo 
 
14:30
05-17, sö
Go Ahead Eagles 
 
SC Cambuur 
 
14:30
05-17, sö
Willem II 
 
 

Nyheter  

  
  • Nyheter
  • Senaste
  • Mest lästa
  • Video
Sam Larsson debuterade idag för Heerenveen. Och det blev en drömstart för den talangfulle yttern. 21-åringen avgjorde matchen mot Excelsior med sitt 2-0-mål.
Av Christian Polsäter • Den 23/08/2014 kl 22:06
Spelare från Feyenoords akademi dominerade i VM. Hur gick det till när den fattiga Rotterdamklubben klev fram som en av världens största talangproducenter?
Av Eurosport • Den 08/08/2014 kl 14:04
eurosport.se berättar historien om hur Nederländernas näst äldsta klubb hittade tillbaka till toppen.
Av Eurosport • Den 07/12/2013 kl 13:04
PSV Eindhoven gör allt i sin makt för att övertala Ola Toivonen att stanna i Holland. Men än så länge talar det mesta för att han lämnar klubben.
Av Lennart Sandahl • Den 26/11/2013 kl 15:38
PSV Eindhoven gör allt i sin makt för att övertala Ola Toivonen att stanna i Holland. Men än så länge talar det mesta för att han lämnar klubben.
Av Lennart Sandahl • Den 26/11/2013 kl 15:33
Pieter Vink uppfattade en frispark i cupmötet mellan Heerenveen och Twente och tyckte att det var dags att dela ut ett gult kort. Tji fick domaren.
Av Eurosport • Den 27/09/2013 kl 20:08
Oscar Hiljemark gjorde ett av målen när PSV Eindhoven krossade Ajax med 4-0. Ola Toivonen spelae också från start men blev utbytt i 67:e minuten.
Av Eurosport • Den 22/09/2013 kl 18:43
Ajax slog Feyenoord
Av Eurosport • Den 18/08/2013 kl 14:41
Fotbollsspelaren Oscar Hiljemark, 21, gjorde ett av målen när PSV Eindhoven besegrade G.A Eagles med 3-0. Mittfältaren gjorde 2-0-målet i den 56:e minuten.
Av Eurosport • Den 18/08/2013 kl 08:07
Svenske anfallaren Denni Avdic är klar för nederländska AZ Alkmaar. "Han är en stor forward som är väldigt bra inne i straffområdet", säger Alkmaars sportchef.
Av Eurosport • Den 30/07/2013 kl 18:01
 
 
 

Eredivisie

Skytteliga