Den numera 37-årige Edgar Davids misstänks för misshandel efter ett biobesök på Tuschinski theatre i Amsterdam.
Holländaren besökte bion med sina vänner och sin flickvän och hade förbokat platser i biosalongen. När han kom dit visade det sig att två tjejer hade satt sig på deras plats, enligt tv-stationen AT5.
Enligt rapporterna ska Davids börjat bråka med tjejerna och sedan slagit till en av tjejerna som lämnade biosalongen med en blåtira.
Den holländska tidningen De Telegraaf skriver att polisen bekräftat incidenten men att de inte gått ut med några namn på vilka som var inblandade.
För Edgar Davids som numera spelar med Crystal Palace i den engelska andraligan är det inte första gången som han hamnar i blåsväder. 2002 blev han anklagad för att ha slagit sin flickvän, men det målet lades ner på grund av bristande bevisning.
Andreas Helgoson - eurosport.se



AFP





















