Fotboll - Champions League
08/03/2010 - 15:49Fábregas missar mötet med Porto

Cesc Fábregas är inte tillbaka till åttondelsfinalen i Champions League mot Porto. Arsenals lagkapten utgick lårskadad i lördagens Premier League-möte med Burnley och är inte aktuell för spel.
Cesc Fábregas gjorde det första målet i Arsenals 3-1-seger mot Burnley, läckert framspelad av Samir Nasri. I slutet av den första halvleken tvingades dock speldirigenten kliva av planen.
Nu rapporterar brittisk press att Fábregas missar Champions League-returen mot Porto på grund av problem med baksida lår. Arsenals manager Arsene Wenger har tidigare indikerat att han var beredd att chansa lite med Fábregas, men nu verkar spel vara helt uteslutet.
- Här handlar det inte ens om att chansa. Han är inte tillgänglig för spel, säger Wenger.
The Gunners torskade med 1-2 på bortaplan för två veckor sedan, en match där den svenske domaren Martin Hansson hamnade i blåsväder.
eurosport.se















You are logged in as administrator
Kommentarer
Uppdatera
0 Till 0 0