Fotboll - Champions League
21/07/2010 - 10:26 - Uppdaterad 21/07/2010 - 11:19AIK-fans i kravaller - fem poliser skadade

Kraftiga oroligheter uppstod i Luxemburg i går kväll när AIK-supportrar hamnade i bråk med polisen. Tolv svenskar greps och fem poliser skadades.
I kväll drabbar AIK samman med Jeunesse d’Esch i returmötet i Champions League-kvalet. Ett flertal AIK-supportrar har tagit sig ner till Luxemburg - men efter nattens bråk är det oklart hur många som kommer att få se matchen.
Polisen beslutade sig för att ingripa när ett femtiotal AIK-anhängare uppförde sig olämpligt på ett kafé.
- De var fulla och började bråka. Det var inga hemmafans involverade - det var AIK-supportrarna mot polisen. De kastade stolar och flaskor, och fem polismän fick uppsöka sjukhus, säger en talesman för polisen i Luxemburg till eurosport.se.
Tolv AIK-supportrar greps och sitter fortfarande häktade.
Innebär det här förhöjd beredskap inför kvällens match?
- Vi kommer att ha ett möte med anledning av det som har hänt. Inga berusade svenskar kommer att släppas in på arenan.
Jonathan Ekeliw - eurosport.se















You are logged in as administrator
Kommentarer
Uppdatera
0 Till 0 0