Werder Bremen vann träningsmatchen med 1-0 men i lokalpressen sågas laget efter insatsen och allra tyngst är kritiken mot Denni Avdic, som inte alls har rosat marknaden sedan han kom till Bundesliga.
Kreiszeitung skriver att Avdic, värvad i vinter för 2,5 miljoner euro, hade ett antal heta chanser men brände allt, att han i andra halvlek fick färre bollar att jobba med, och då försvann ur matchen. Tidningen konstaterar att det är "ett bittert facit: 22-åringen är i nuvarande form långt ifrån någon förstärkning".
Och Werder Bremens sportchef kan bara instämma:
- Det viktigaste för en anfallare är att han gör mål. Det måste komma mer, säger Klaus Allofs, enligt Kreiszeitung, och i Weser-Kurier fyller han på:
- Man måste kräva mer av honom, att han verkligen vill göra mål.
Även tränaren Thomas Schaaf är missnöjd med Avdic insats:
- Han har haft sina chanser och det hade skapat en trygghet för honom om han hade gjort ett mål. Det hade varit bra. Han måste ta nästa steg nu, säger Schaaf.
eurosport.se



Imago





















