För två år sedan ledde Felix Magath Wolfsburg till seger i Bundesliga. På fredagen meddelar klubben att Magath, kraftigt ifrågasatt och sedermera sparkad i Schalke, gör comeback.
Schalke 04 har inte alls motsvarat förväntningarna i ligaspelet den här säsongen. Däremot är laget klart för kvartsfinal i Champions League och final i Tyska cupen.
Wolfsburg har haft problem med stabiliteten ända sedan Magath lämnade klubben och sparkade tidigare i år Steve McClaren, som ersattes av Pierre Littbarski.
Nu meddelar Wolfsburg att mästartränare Magath är tillbaka och att han återigen kommer att ha dubbla roller i klubben.
"Wolfsburg har anställt Felix Magath som tränare och sportchef. Han kommer att presenteras officiellt senare under fredagen", låter Wolfsburg meddela.
eurosport.se



Eurosport






















