Det var symboliskt på något sätt, att det mål som helt dödade söndagens tungviktsmöte gjordes av en spelare som fostrats i just Bayern München. Mats Hummels, vars far också arbetar i Bayerns organisation, nickade in 3-1 i krysset i matchens 60:e minut.
- Det var en enorm dag för oss för de tittade i 198 länder. Vi ville spela en speciell match och vi lyckades. Jag är extremt glad. Dortmund har inte vunnit i München på 19 år. (Lagkaptenen) Sebastian Kehl var elva, och resten av killarna blev fortfarande ammade, säger tränaren Jürgen Klopp enligt AP.
Och visst var det också en ytterst rättmätig seger. Dortmund öppnade i ett rasande tempo och tog en tidig ledning när Lucas Barrios spelades fram till ett friläge som han enkelt förvaltade från nära håll. Så långt var det endast ett lag på planen.
Men Bayern Münchens kvittering dröjde inte länge. Vänsterbacken Luiz Gustavo undslapp markering och kunde enkelt bredsida in 1-1 från nära håll på ett hörninlägg. Glädjen blev dock kortvarig sedan Nuri Sahin placerat in 2-1 från distans kort efteråt, i 18:e minuten.
Bayern dominerade visserligen bollinnehavet till och från, men hade oerhört svårt att producera målchanser. Istället var det flera gånger om nära att Dortmund ökade på ledningen tack vare en rasande fartfylld och effektiv kontringsfotboll. Och till slut kom som sagt Hummels 3-1.
Dortmunds seger borta mot Bayern var den första sedan oktober 1991, och den tog Ruhr-laget ett stort steg närmare den första ligatiteln på hela nio år. Klubben leder ligan med 13 poäng, med en match mer spelad än tvåan Bayer Leverkusen.
Bayern München halkade ner under Champions League-strecket på grund av förlusten och ligger nu fyra i Bundesliga, när tio omgångar återstår.
- Titeln var redan borta. Det har vi sagt förut, sa Bayerns tränare Louis van Gaal.
Martin Ahlin - eurosport.se



dpa























