Dortmund fortsätter att vinna i Bundesliga. På lördagen var serieledaren dessutom på bästa spelhumör.
Men det var oväntat nog Mönchengladbach som tog ledningen. Marc Reus fick drömträff i den 33:e minuten och bollen borrade sig in strax under krysset i Roman Weidenfellers mål. Men gästernas fullträff blev inte halvlekens enda.
I första stopptidsminuten mötte mittbacken Neven Subotic en vänsterhörna med pannan och bollen satt som en smäck högt mitt i målet.
Och andra halvlek startade inte sämre än den första slutade. I den 52:a minuten frispelades Shinji Kagawa av Mario Götzes känsliga fötter och succéjapanen rundade målvakten innan han rullade in 2-1.
Vid nästa mål kom ändå matchens höjdpunkt.
Lucas Barrios verkade ha ögon i nacken när han med ryggen vänd mot straffområdet klackade in bollen centralt. Där kom inhopparen Kevin Grosskreutz som ett expresslok och fri med utsatte målvakten Christoffer Heimeroth petade han in 3-1. Inte lika vackert som framspelningen, men bollarna ville bara in för Dortmund på lördagen.
Barrios satte sedan kronan på verket med att själv rulla in 4-1 mellan benen på målvakten.
Tobias Jönsson - eurosport.se



Reuters






















