Fotboll - Bundesliga
26/07/2010 - 09:47 - Uppdaterad 26/07/2010 - 09:51Rosenberg bekräftar franskt intresse

Marcus Rosenberg bekräftar att det finns intresse från både Monaco och Paris Saint Germains håll att värva svensken i sommar. Samtidigt säger Werder Bremen att han inte är till salu.
Det är den tyska tidningen Weser Kurier som skriver att flera klubbar jagar svenskens signatur. Bland dem finns spanska Racing Santander, men framförallt både Monaco och Paris Saint Germain.
Svensken bekräftade under gårdagen för tidningen att han känner till intresset från de franska klubbarna och att "diskussioner pågår" mellan general managern Klaus Allofs och agenten Martin Dahlin.
- Jag vill stanna i Bremen, men samtidigt vill jag spela, säger Rosenberg till Weser Kurier.
Svenskens kontrakt med Werder Bremen går ut 2011, men trots att konkurrensen i anfallet består av bland andra Claudio Pizzarro och Hugo Almeida har Bundesligaklubben inga planer på att sälja. Enligt tidningen har Werder Bremen meddelat att Rosenberg inte är till salu.
Johan Wennerström - eurosport.se















You are logged in as administrator
Kommentarer
Uppdatera
0 Till 0 0