Fotboll - Bundesliga

12/03/2010 - 14:37

Den flygrädde peruanen har landat


Efter rehabiliteringen i Peru blev flygrädslan för stor - och anfallaren blev kvar i Sydamerika i två månader. Men nu har Paolo Guerrero övervunnit sin fobi, han har landat i Tyskland.

Hamburganfallaren ådrog sig en svår knäskada i början av säsongen och genomgick en mängd läkarundersökningar. Sedan fick Guerrero besked om att han skulle vara borta i minst ett halvår och tvingades till operation.

När läkningsprocessen var över fick anfallaren lov av Hamburg att resa till sitt hemland Peru för att påbörja sin rehab. Ett beslut som den tyska klubben fick ångra.

Det var när 26-åringen skulle flyga tillbaka till Tyskland i januari som han plötsligt drabbades av en kraftig flygrädsla. Guerrero hade gått ombord på planet flera gånger, men sedan vägrat att följa med.

Men den tyska tidningen Bild rapporterar nu att Guerrero har återvänt till sin klubb. Anfallaren genomgick ett fysiktest under fredagen och förväntas att återgå till den vanliga träningen med laget inom kort.

Felix Hall - eurosport.se

Eurosport
Posta en kommentar

Lämna kommentar - Flygrädd peruan tillbaka

 

Kommentar*

 

*Obligatoriskt fält

 

Om du redan är registrerad, fyll i dina login-uppgifter och lösenord

 

 

Glömt ditt lösenord?  Skapa ett nytt lösenord

 

Klicka annars på  Registera

 

Kommentarer - Flygrädd peruan tillbaka

Från 0 Till 0  0

Uppdatera

Fler nyheter - Fotboll - Bundesliga

Rosenberg till Serie A? - Fotboll - Bundesliga

Fotboll - Bundesliga - Serie A tar upp kampen om Rosenbergs signatur

Markus Rosenberg kan hamna i Serie A till hösten. Enligt tyska Bild står den svenske Werder Bremen-anfallaren under bevakning av Brescia.

Klart: Raul till Schalke - Fotboll - Bundesliga

Fotboll - Bundesliga - Officiellt: Raul väljer Schalke 04

Raul har bestämt sig: det blir spel i Bundesliga kommande säsong. På onsdagen skrev spanjoren på för två år med den tyska klubben.

Rosenberg intygar intresse - Fotboll - Bundesliga

Fotboll - Bundesliga - Rosenberg bekräftar franskt intresse

Marcus Rosenberg bekräftar att det finns intresse från både Monaco och Paris Saint Germains håll att värva svensken i sommar.

Dzeko hotar Wolfsburg - Fotboll - Bundesliga

Fotboll - Bundesliga - Dzekos hot: "Sälj mig - annars underpresterar jag"

Wolfsburgs gör sitt yttersta för att sätta käppar i hjulet för stjärnforwarden Edin Dzekos flytt från klubben. Nu kommer hans motreplik.