Det var det första östgötaderbyt på Kopparvallen på 30 år. En saga i sig. Bataljen mellan mittengängen Åtvidaberg och Norrköping skulle även sluta på ett sagolikt sätt.
I matchens 89:e minut klippte publikfavoriten Magnus Eriksson in 1-1 med ett skott i målvakten David Nilssons kryss.
- Den sitter bra där, det är en sån där träff man får på ibland. Fantastiskt, säger poänghjälten till Canal Plus efter matchen.
Eriksson avslutade därmed sejouren i Åtvidaberg på ultimat vis. Anfallaren gjorde sista matchen i den blåa ÅFF-tröjan innan han flyttar till belgiska Gent.
- Sista för den här gången. De har varit fantastiska både det här året och i fjol, säger Eriksson om fansen.
Kvitteringen kom som en blixt från en klar himmel. Efter att Christoffer Nyman i den första halvleken gett gästande IFK Norrköping ledningen såg "Peking" ut att segla säkert mot tre poäng.
- Fy fan vad bittert det är. Vi har total kontroll på matchen, men det är en fantastisk prestation av Magnus Eriksson, säger IFK Norrköpings tränare Jan Andersson.
- Jag är djävulskt besviken i klartext. De har inte någonting som liknar en målchans på hela matchen.
Åtvidabergs tränare Andreas Thomsson höll delvis med i Jan Anderssons matchanalys.
- Vi vågar inte spela ut, det blir för mycket på deras villkor, säger han innan han hyllar sin kvitteringshjälte.
- Fantastiskt med Mange, som han driver på och sätter den i krysset. Vi önskar honom lycka till, det är en kanonkille - han kommer att lyckas.
Även vårderbyt lagen emellan slutade oavgjort (2-2) - men kampen om vem som är bäst i Östergötland lär fortsätta nästa säsong. Inget av rivallagen ligger i farozonen för att trilla ur allsvenskan: IFK Norrköping ligger på sjätte plats, en poäng före åttan Åtvidaberg.
Jens Dahlkvist - eurosport.se





Scanpix





















