Helsingborg hade länge och väl en 1-0-ledning i Skånederbyt. Men i matchens slutminuter kom MFF:s kvittering. På en feldömd hörna tråcklade Wilton Figueiredo in 1-1 och det gestikulerades vildsint bland upprörde Helsingborgsspelare.
Men efter matchen tonar HIF-veteranen Mattias Lindström ner lagets kollektiva ilska mot domaren Stefan Johannesson.
- Det sägs att det är inspark. Nu blev det hörna. Det är sånt som händer, säger Lindström till C More.
Ytterligare några minuter senare var det upprört igen. Ett inspel från Helsingborgs högerkant träffade armen på Wilton Figueiredo. Men någon straff fick inte Helsingborg.
- Det är inte hans (domarens) fel att vi förlorar. Den som säger det är en dålig förlorare, säger Mattias Lindström som hellre lägger ansvaret på lagets insats.
- Matchen böljar fram och tillbaka. Men det känns som vi har den. Vi ska stänga matchen. Med tanke på att vi leder i 85:e minuten känns det som en förlust.
Jens Dahlkvist - eurosport.se



Scanpix





















