Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Följ Eurosport på FacebookGet all the latest sports news directly on your wall 
På Eurosport Player
 Franska mästerskapenTitta nu 
 Giro d'ItaliaTitta nu 
Just nu på Eurosport
  • 08:00 Fotboll
    Fotboll: Vänskapsmatch
 
 
 
Fotboll - Allsvenskan

Bangura: "Fortsätter vi såhär är vi med i toppen"

Seger och förbi Malmö FF i tabellen. Nu siktar AIK återigen uppåt, men då måste laget kunna vinna även mot de sämre lagen. "Det är vår sjukdom", säger Mohamed Bangura till eurosport.se.

 
"Vi vill vara topp-5" - Fotboll - AllsvenskanScanpix
 

Han har väntat sedan matchen mot Elfsborg. Mot Malmö FF hittade Mohamed Bangura målet igen när han gjorde 1-0 för AIK i 2-0-segern på Råsunda.

- Jag känner mig aldrig stressad att göra mål. Jag tycker om att göra mål och jag vet att de kommer och när de kommer så blir jag glad. Jag vet att jag kan göra fler, men jag känner ingen stress, säger han.

Seger mot Malmö FF betyder att AIK åter klättrar i tabellen och att laget åter tar en seger mot ett topplag. Mot de mindre lagen har det inte sett lika bra ut.

- Vi har vår styrka. Ibland vill vi inte använda den. Ibland underskattar vi lag. Vi tror att vi kan tappa fokus och ändå vinna. Kan vi fortsätta så här så är vi med i toppen. Jag säger inte att vi kan vinna, men vi vill vara i topp fem, säger Bangura.

Vad händer mot de stora lagen som gör att ni blir så mycket bättre?

- Vi pressar och försöker vinna bollen. Vi har ett av de snabbaste offensiva omställningarna och om vi stressar och vinner bollen så kan vi gå till attack. Det gör vi när vi möter de stora lagen.

Och mot de mindre?

- Jag är lite rädd när vi möter de mindre lagen. Då måste vi visa att vi vill ha det, men ibland tar vi det för lätt. Det är vår sjukdom.

Mohamed Bangura säger att alla i AIK är medvetna om problemet och att man jobbar hårt för att komma till rätta med det. Lyckas man så kan anfallaren få som han vill och AIK blir ett topplag.

Daniel Sjöberg - eurosport.se

 
Kommentera artikeln
 
0 kommentarer
Publicera
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user
     
 
 
Missa inte
Följ Eurosport.com
 
Facebook
 
Twitter
 
Mobil