När Martin Mutumba och Bojan Djordjic såldes till ungerska Videoton i somras följdes det av vilda anklagelser från olika håll och kanter. Spelarna skyllde på nye tränaren Alex Miller som menade att spelarna ville flytta. På frågan om vad som hände där och då är Jens Andersson förtegen.
- Du får nog prata med Martin om det där. Vi får tillbaka en spelare med nya erfarenheter, säger han.
Ja, nu är han alltså tillbaka. Affären har varit på gång länge, men först idag blev det alltså klart oavsett påståenden från Videotons tränare i förra veckan och det blev ett köp när det tidigare talats om ett lån. Mutumba har skrivit på ett kontrakt som sträcker sig till 2013.
- Jag vill inte gå in så djupt på detaljerna, men vi har fört diskussioner om olika scenarier och till slut landade vi i det här. Det är en väldigt fördelaktig affär för AIK. Han såldes i somras och det är inte så ofta man köper tillbaka en spelare.
Ni har köpt för mindre än ni sålde?
- Ja, det har vi gjort. Det är en bra affär.
Rent sportsligt förstärker AIK nu med en yttermittfältare, precis det som laget behöver, enligt Jens Andersson. Mutumba har dock haft det tungt i Videoton där han inte lyckats ta en ordinarie plats i laget och nu var det länge sedan han spelade fotboll regelbundet, för att inte tala om A-lagsfotboll.
- Han har hållit igång bra. Vi har testat honom och han har tränat på egen hand. I morgon börjar han träna med laget.
Den andre spelaren som lämnade, Bojan Djordjic, är inte aktuell för en återkomst till AIK.
- Nej, det är han inte, säger Andersson.
Daniel Sjöberg - eurosport.se



Scanpix






















