Liverpool, Newcastle, Manchester United, Lokomotiv Moskva, Werder Bremen, Ajax, Club Brugge. Det är snart enklare att räkna klubbarna som inte kopplas samman med AIK:s dynamiska forwardsduo.
- Ja, jag ska tydligen träffa Sir Alex snart, om man ska tro tidningarna, säger agenten Patrick Mörk.
Han har förståelse för att frågorna ställs, men känner samtidigt att det inte finns särskilt mycket att säga. Det hela handlar nämligen bara om samma sak. Faktiska bud till AIK.
- Jag pratar med klubbar morgon och kväll och många frågar om The Banguras. Det enda jag kan göra är att ge dem numret till Jens Andersson (AIK:s sportchef) och det är många klubbar som har fått hans nummer.
Mörk vill inte nämna vilka klubbar som faktiskt varit i kontakt med honom, men han håller med om att situationen kring de båda anfallarna är minst sagt speciell.
- Jag hade ju Derek Boateng i AIK och McDonald Mariga i Helsingborg. Det var bra spelare, men det här är något unikt. Det är inte ofta vi har sådana här spelare i Allsvenskan. Det är många klubbar som följer båda två, säger han.
Senaste klubb att sälla sig till kön är alltså belgiska Club Brugge som försökte värva IFK Göteborgs skyttekung Tobias Hysén som dock valde att förlänga sitt kontrakt med Blåvitt.
Daniel Sjöberg - eurosport.se



Scanpix






















