Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Följ Eurosport på FacebookGet all the latest sports news directly on your wall 
På Eurosport Player
 Franska mästerskapenTitta nu 
 Giro d'ItaliaTitta nu 
Just nu på Eurosport
  • 05:30 Tennis
    Tennis: WTA-turnering i Bryssel,...
 
 
 
Fotboll - Allsvenskan

MFF-Dif spelas om: "Som en bestraffning"

Inget lag döms som förlorare i matchen mellan Malmö FF och Djurgården. Istället kommer matchen att spelas om. Men Malmö FF kommer med all sannolikhet överklaga beslutet. "Det här känns som en bestraffning för oss", säger sportchefen Per Ågren till eurosport.se.

 
Malmö-Djurgården spelas om - Fotboll - AllsvenskanScanpix
 

Mötet mellan Malmö och Djurgården varade bara i elva minuter efter att smällare kastats in på planen. Domaren Martin Hansson tog beslutet att inte återuppta matchen efter att totalt sex knallskott kastats in.

På måndagen meddelade Svenska fotbollsförbundets disciplinnämnd att matchen ska spelas om.

I Malmö, som ledde mötet med 1-0, är besvikelsen stor och klubben kommer sannolikt att överklaga domen. eurosport.se nådde sportchefen Per Ågren strax efter att domen blivit offentlig och gav honom nyheten.

- Det var en besvikelse. Det känns som en bestraffning för oss.

Kommer ni att överklaga?

- Med all sannolikhet.

Senast den 19 september ska en överklagan ha inkommit till Riksidrottsnämnden. När matchen kommer att spelas är inte klart. Malmö FF hade räknat med att få de tre poängen. Laget ledde matchen med 1-0 när matchen bröts.

- Det finns ingen rättvisa i det här, det vet alla som var där, säger Ågren.

Men i Djurgården ser man helt annorlunda på domen.

- Klart att jag är glad. Det är ett rättvist beslut, för det finns ju inga bevis, säger Tommy Jacobsson till klubbens hemsida, och lägger till:

- Lite kluven är jag för hela ärendet är bedrövligt tråkigt. Jag tycker allt är sorgligt men rättvist. Jag är väldigt ledsen för att det fortfarande finns idioter som tar med sig "bangers" in på läktarna och att vi inte kan komma åt dom.

Malmö FF, som ska spela i Europa League, har tre matcher mindre spelade än övriga lag i serien på grund av sitt Champions League kval samt träningsmatchen mot Milan.

- Nu blir vårt spelschema ännu tajtare, säger Ågren till eurosport.se.

Tobias Jönsson/Daniel Sjöberg - eurosport.se

 
Kommentera artikeln
 
0 kommentarer
Publicera
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user
     
 
 
Missa inte
Följ Eurosport.com
 
Facebook
 
Twitter
 
Mobil