Enligt Borås Tidning reser Elfsborgs klubbchef Stefan Andreasson till Oslo under torsdagen för att slutförhandla med Jörgen Lennartsson. Tidningen skriver också att Elfsborg kommer att hålla en presskonferens i mitten av nästa vecka.
- Vi jobbar givetvis med att lösa tränarfrågan, säger Andreasson till BT.
Elfsborg och Lennartsson ska redan vara överens och nu handlar det om att komma överens med Stabaek. Den norska klubben vill inte säga om man räknar med att förlora Lennartsson.
- Det kan jag inte säga något om. Vi kommer att flytta till en mindre arena inom kort och står inför stora ekonomiska utmaningar och vi befinner oss mitt i en process just nu, säger medieansvarige Lars Maehlum till eurosport.se och hänvisar till sportchefen Inge André Olsen som inte har gått att nå för en kommentar.
Stabaek brottas med andra ord med stora ekonomiska problem och lär inte ha finansiella muskler nog att stå emot ett bud från den svenska klubben. Stefan Andreasson är tystlåten i ärendet.
- Jag pratar inte om enskilda namn förrän allt är klart, och det finns ingen anledning att säga så mycket mer om någonting i nuläget. Vi har satt som mål att vara klara med tränarfrågan innan november månad är över och det gäller fortfarande, säger han till BT.
Elfsborgs assisterande tränare Peter Wettergren bekräftar att han har talat med Jörgen Lennartsson, men säger samtidigt till BT att samtalen inte handlat om Elfsborg.
- Ett intressant namn. En kunnig tränare, med gedigen fotbollsbakgrund, säger Wettergren om Lennartsson.
Daniel Sjöberg - eurosport.se



Scanpix






















