Lasse Nilsson är nyfiken på Jörgen Lennartsson. Som ende A-lagsspelare var han på plats vid presskonferensen under tisdagen när Lennartsson presenterades som ny tränare.
- Det känns bra. Spontant så känns Jörgen som en tränare som har koll på det som har byggts upp här, på traditionen. Samtidigt som han kommer in med nya idéer och kommer att finslipa så kommer han inte riva upp allting, säger Nilsson.
Nej, han vill inte se någon revolution av det spel som Magnus Haglund har byggt upp. Passningsspelet måste vara grunden, men det betyder inte att han vill att det bara ska fortsätta som tidigare.
- Det är viktigt att få in nya idéer. Vi har stått lite stilla i utvecklingen så det krävs ändå en del arbete.
Vad har du för bild av Jörgen Lennartsson, hur väl känner du honom?
- Jag känner honom inte så väl, men har läst på lite. Spontant känns han som en fotbollsorienterad fotbollstränare om man kan säga så. Han vill ha ett bra passningsspel och spela fin fotboll, men lägger också vikt vid att vinna matcher.
Daniel Sjöberg - eurosport.se



From Official Website





















