Klockan 14.00 hade IFK Göteborg kallat till presskonferens på Kamratgården. Som så ofta på dessa tillställlningar vet alla redan innan vad som ska presenteras och inte heller denna gång blev någon överraskad.
Örebrostjärnan Nordin Gerzic spelar numera i storsatsande IFK Göteborg. Det bekräftar klubben på sin hemsida.
- Det här ett stort steg uppåt i min karriär. I IFK Göteborg finns en helt annan vinnarkultur och föreningen satsar hårt inför 2012, något det självklart är väldigt spännande att få vara med om, säger Gerzic, som på IFK:s hemsida kommenterar sina tidigare uttalanden om Blåvitt.
Blåvitts informatör Ulf Jörnvik skriver: "I media har det spekulerats i att närkingen sagt att han aldrig kan tänka sig en framtid i IFK Göteborg."
Gerzic svarar:
"Det där blev konstigt. Vad jag sa var att ett lag som bara slog långbollar inte var något för mig. Lika lite som jag var något för dem. Nu är det inte så. Jag har sprungit på Mikael Stahre vid några tillfällen och gillar skarpt hans idéer om hur vi ska spela och han var tydlig med att tala om vad han förväntar sig av mig."
Gerzic blir Blåvitts sjunde värvning sedan storsatsningen inleddes i somras. Sedan tidigare är tränaren Mikael Stahre, Filip Haglund, Daniel Sobralense, Emil Salomonsson, John Alvbåge och Kjetil Waehler klara för IFK.
eurosport.se



Scanpix





















