Under årets säsong har Teddy Lucic förföljts av skador. Efter ytterligare en lång skadeperiod var han tillbaka i Elfsborgs startelva till matchen mot Åtvidaberg i söndags. Det blev seger med 4-1 och den rutinerade mittbacken spelade 90 minuter.
- Under matchen så var det inga större problem. Så fort man blev varm så gick det rätt bra. Det var lite stelt efteråt i ljumskarna och baksidan som är det som har krånglat. Ungefär som jag trodde att det skulle kännas. Nu tar jag en dag i taget, en match i taget, säger Lucic till eurosport.se.
En match i taget kan i bästa fall betyda fyra matcher till. Fyra matcher och sedan är en lång karriär som innehållit spel i Italien, England och Tyskland samt i landslaget och i flera svenska klubbar över. För nu ska det till en osannolik förvandling för att Lucic ska orka med ett år till.
- Kroppen börjar säga ifrån. Det är så gott som klart att jag lägger av.
Känns det sorgligt?
- Absolut inte. Jag har ändå hållit på med det här i 20 år. På A-lagsnivå. Fotboll är inte allt här i livet. Det är dags att göra något nytt.
Vad ska du göra?
- I början blir det nog att vara pappaledig. Ta hand om lillkillen. Sedan får vi se vad som händer.
Blir det något inom fotbollen?
- Tidigare har jag sagt att det absolut inte blir något inom fotbollen. Men nu vet jag faktiskt inte. Kanske något i fotbollen, kanske något inom travet.
Teddy Lucic var tveksam till en fortsättning på karriären redan inför årets säsong, men valde att spela vidare. Att han nu lägger av förvånar inte tränaren Magnus Haglund.
- Han tvekade länge inför den här säsongen. Det låg i allas förstånd och medvetande att 2010 är hans sista år, säger tränaren till eurosport.se
Kommer ni att försöka övertala honom?
- Nej, jag tror inte på sånt. Teddy har så pass stor familj och spelat i så många år att han nu känner att han vill ägna tid åt familjen. Men skulle han ändra sig så är vi absolut intresserade av hans tjänster.
Daniel Sjöberg/Fredrik Jönsson - eurosport.se



Scanpix























