Så sent sent som i november slogs AIK och IFK Göteborg om det allsvenska guldet. Nu, bara ett halvår senare, har de båda storklubbarna katastrofala vårsäsonger bakom sig och harvar i tabellens bottenskikt.
AIK har gjort en rad rockader för att ta sig ur krisen, och I dag meddelade också Blåvitt på sin hemsida att det är dags för förändringar.
”Jonas Olsson blir ansvarig för coaching och laguttagning. Stefan Rehn tar hand om den individuella utvecklingen. Teddy Olausson kommer att i större utsträckning ägna sig åt analysfrågor kring såväl det egna laget som motståndarna."
Sportchefen Håkan Mild förklarar:
- För bästa möjliga resultat ändrar vi en del i organisationen kring a-truppen och kommer framöver att lägga mer kraft på bland annat individuell utveckling och analyser, säger han.
- Den här fördelningen kommer att leda till en ökad tydlighet och koncentration. Vi har en mycket stark spelartrupp och en ledarorganisation som har vårt fulla förtroende. Genom att vara tydligare i våra roller och på ett bättre sätt utnyttja den spetskompetens som finns kommer också resultaten, det är jag säker på.
Jonathan Ekeliw - eurosport.se



Scanpix





















