Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Följ Eurosport på FacebookGet all the latest sports news directly on your wall 
På Eurosport Player
 Franska mästerskapenTitta nu 
 Giro d'ItaliaTitta nu 
Just nu på Eurosport
  •  21:05 Kampsport
    Kampsport: Glory World Series i ...
  • 22:00 Amerikansk fotboll
    Amerikansk fotboll: Arena Footba...
 
 
 
Fotboll - Allsvenskan

Polisen vann bevakningstvist mot Öis

Polisen i Västra Götaland gjorde rätt som tog betalt av Örgryte för bevakningen i samband med matchen mot Hammarby på Gamla Ullevi den 5 juli i fjol. Det slår kammarrätten fast i en dom under tisdagen. "Domen är ju helt knasig, "säger Annela Yderberg, vd för AIK som också riskerar att få betala.

 
Polisen fick rätt mot Öis - Fotboll - AllsvenskanScanpix
 

Domen har setts som tänkbart avgörande för aktiebolagens framtid inom svensk fotboll. Det var första gången polisen tog betalt för en insats vid en fotbollsmatch, vilket ordningslagen ger rätt till om arrangören är ett idrottsaktiebolag.

Utöver Öis har bland annat AIK, Djurgården, Örebro och Hammarby bolagiserat sin elitverksamhet.

Kammarrätten avslår Örgrytes överklagan av polisens beslut och utvecklar resonemanget: Enligt domen innefattar matcharrangemang i superettan ekonomiska aktiviteter av en sådan omfattning att matcherna ska anses vara anordnade i vinstsyfte.

Örgryte ansåg i sin överklagan att bolaget - som driver klubbens elitfotbollsverksamhet - borde betraktas som en ideell förening eftersom det ägs av en sådan (Örgryte Idrottssällskap). Men enligt kammarrätten saknar det betydelse att verksamhet kan karaktäriseras som ideell.

- Kammarrättens utslag var inte oväntat. Nu får vi läsa domen och fundera, säger Örgrytes ordförande Lars Ranäng.

- Själva lagtexten är inte svår att läsa. Däremot ifrågasätter vi om detta var lagstiftarnas tanke från början. Det finns rätt många idrottsbolag i dag. De fanns nog inte när den texten skrevs. Vi hävdar att idrottsbolag inte är bolag i vinstsyfte. Därför är lagen lite missvisande. Vi vill att någon funderar på om lagen ska justeras, säger Lars Ranäng.

- Domen är ju helt knasig. Det är ju ingen kommersiell verksamhet. Jag vet inte om de har någon uppfattning om hur elitklubbar bedrivs och vilken ekonomi de har i dag, för det finns ju ingen vinst i elitfotboll i Sverige, säger AIK:s vd Annela Yderberg.

- Man har tolkat lagen på ett sätt som inte stämmer överens med hur svensk elitfotboll drivs, säger hon och fortsätter:

- Man tar inte någon hänsyn till vad klubbar bidrar med i samhällsnytta.

Polismyndigheten i Stockholm välkomnar utslaget i kammarrätten i Göteborg.

- Ja, absolut. Detta är ett bra påtryckningsmedel för polismyndigheten i våra diskussioner med klubbarna.

Klubbarna och andra arrangörer måste ta sitt ansvar, säger Isabell Thorén, kommenderingschef vid operativa avdelningen vid Stockholmspolisen.

Hammarby är en av klubbarna som kommer att drabbas om polisen i Stockholm bestämmer sig för att ta betalt för bevakningen vid matcher som anordnas av bolag.

- Det är klart att inte vi har råd med det i dagsläget, säger Göran Rickmer, evenemangsansvarig i Hammarby.

Han tycker att det är bra att frågan prövats, ifrågasätter inte beslutet - men efterlyser en diskussion om lagstiftningen.

Mycket talar för att Örgryte kommer att avveckla sitt aktiebolag, oavsett kammarrättens dom, inte minst med hänsyn till planerna på att slå samman Öis fotbollssektion med grannklubben Qviding.

- Men vi kan mycket väl tänka oss att det blir en överklagan till, framhåller Lars Ranäng.

TT

 
Kommentera artikeln
 
0 kommentarer
Publicera
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user
     
 
 
Missa inte
Följ Eurosport.com
 
Facebook
 
Twitter
 
Mobil