Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Följ Eurosport på FacebookGet all the latest sports news directly on your wall 
På Eurosport Player
 Franska mästerskapenTitta nu 
 Giro d'ItaliaTitta nu 
Just nu på Eurosport
  •  21:05 Kampsport
    Kampsport: Glory World Series i ...
  • 21:00 Landhockey
    Landhockey: Euro Hockey League
 
 
 
Fotboll - Allsvenskan

AIK tappade ledning: "Ska ha tre poäng"

AIK tog poäng borta mot Elfsborg efter 2-2 efter att ha haft ledningen med 2-0. Poängen splittrar tränaren Andreas Alm. ” 2-0 i säcken här, då ska man ha med sig tre poäng hem tycker jag”, säger han.

 
Oavgjort i Borås - Fotboll - AllsvenskanScanpix
 

AIK inledde oerhört starkt. Inte minst offensivt. I den första halvleken vågade de svartgula hålla i bollen och rulla sig fram. Det gav flera lägen och med en Teteh Bangura som inledningsvis överglänste sin namnkunnigare landsman Mohamed så var de ett ständigt hot. Teteh var nära 1-0 vid ett par tillfällen, men i slutändan var det ändå Mohamed som gjorde målet. Eller målen.

Först när just Teteh återigen vände bort Andreas Augustsson och avslutade med ett skott som Jesper Christiansen inte kunde rädda bättre än att Mohamed enkelt kunde sätta returen i tomt mål. Sedan dröjde det inte länge innan 0-2 kom. Robert Åhman-Persson tog fram bollen till Mohamed som fick vända upp, sikta in sig och skjuta utom räckhåll för Christiansen.

Där och då såg AIK ut som en given segrare. Inte minst genom ett perfekt försvarsspel. Men Lasse Nilsson rann igenom helt fri. Ivan Turina räddade visserligen, men det dröjde inte länge innan Niklas Hult lurade AIK:s offsidefälla och från nära håll kunde stöta in 1-2.

En reducering som tog Elfsborg in i matchen igen.

- Det är synd att de reducerar så snabbt, säger AIK:s lagkapten Daniel Tjernström till Canal Plus.

I halvtid ändrade Magnus Haglund i sitt lag. Elfsborgstränaren bytte till ett 4-3-3 genom att göra två byten. Det förändrade matchbilden och hemmalaget tog över totalt. David Elm kunde kvittera genom att styra in 2-2 från nära håll.

- Det var bara att sätta dit foten, säger han till Canal Plus.

Närmare än så kom aldrig Elfsborg trots ett massivt tryck mot slutet då det var nära 3-2 vid flera tillfällen.

- Vi är fruktansvärt starka i andra. Vi skapar så mycket chanser. Det är så nära att vi vinner. Jag har några för egen del, säger Elfsborgs bäste spelare Niklas Hult till Canal Plus.

AIK:s tränare Andreas Alm var splittrad efter en poäng på Borås Arena där AIK aldrig har vunnit.

- Vi var under stort tryck sista 20. De gör det bra. De sätter ner Anders Svensson djupare och vi får springa mycket. Men 2-0 i säcken här, då ska man ha med sig tre poäng hem tycker jag, säger han.

Daniel Sjöberg - eurosport.se

 
Kommentera artikeln
 
0 kommentarer
Publicera
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user
     
 
 
Missa inte
Följ Eurosport.com
 
Facebook
 
Twitter
 
Mobil