När eurosport.se når Nebojsa Novakovic sitter han i en bil på väg från Sandefjord och Norge till Stockholm. Här finns familjen och det var det som främst fick tränaren att komma överens med sin norska klubb om att bryta kontraktet och återvända hem trots att han för bara ett par veckor sedan var inställd på att stanna.
- Jag ljög inte för dig när vi pratades vid senast. Jag hade tänkt bli kvar, men resorna är jobbiga, jag längtar efter familjen och jag vet att jag kostar klubben ganska bra så det här var en bra lösning, säger han.
Nu är Novakovic arbetslös och söker jobb och den naturliga kopplingen är givetvis AIK där han var firad som spelare och där han som assisterande tränare till Rikard Norling också firade triumfer.
- Alla som ringer frågar om AIK. Jag har varit länge i AIK och trivs i klubben, men jag vet inte vad som händer.
Har du hört något från klubben?
- Nej, det här gick jättefort.
Har du något på gång?
- Nej. Det här är en tuff bransch och många duktiga tränare är utan jobb. Vi får se om någon är intresserad av Nebojsa Novakovic.
Daniel Sjöberg - eurosport.se



From Official Website






















