Fotboll - Allsvenskan
06/09/2010 - 13:30 - Uppdaterad 06/09/2010 - 14:58Lagrell har fått nog: "De våldtar sin klubb"

Förbundsbasen Lars-Åke Lagrell har fått nog av turbulensen i Stockholmsklubbarna. "Grupperna våldtar sina föreningar", säger han till eurosport.se.
Det råder för tillfället kaos i både AIK och Hammarby. Den senaste i raden av händelser framkallade av klubbarnas supportrar kom under måndagen. Bajens tränare Michael Borgqvist valde att hoppa av sitt uppdrag efter att ha fått motta mängder av hot.
Förbundsbasen Lars-Åke Lagrell har fått nog av turbulensen.
- Det är viktigt att de personer som har klubben i sitt hjärta påpekar för de andra grupperna att pistolpipan alltid automatiskt svänger mot dem som håller i avtryckaren. Vad de än gör så slår det alltid tillbaka mot den egna föreningen. De här grupperna våldtar sina föreningar, säger Lagrell till eurosport.se.
- Supportergrupperna måste ta en diskussion om de ska förstöra sin förening eller inte. Man kan inte hota sig till segrar, det funkar bara att spela om det. Är det bra att en ledare känner sig hotad? Ger det fler segrar? Jag är ytterst tveksam till det.
I samband med AIK:s Europa League-match mot Levski Sofia på hemmaplan gav sig huliganer bland annat på bulgarernas buss och Uefas matchdelegater. Dagen innan hade Walid Atta fått sin bil sönderslagen på grund av att han inte hade förlängt sitt avtal med klubben.
- De hoppade inte på Levskis buss, de hoppade på AIK, sin egen förening. Det måste supportrarna i andra grupper tala om för dem som gör det. Allt riktar sig mot AIK. Man kan fråga sig om det är en mittfältare eller två backar man blir av med när straffet kommer? Det är dags att tala klarspråk.
- Klubbarna måste gå igenom frågorna hela vägen, så att de totalt sett får ordning på det. Spelar man en internationell match så måste man veta att det inte får hända något med Levskis buss. Man måste veta att det är en dödssynd att hoppa på matchdelegater.
Vad kan förbundet hjälpa klubbarna med?
- Det är klubbarnas egna frågor. De är suveräna fristående föreningar, vår roll är annorlunda. Vi administrerar ett seriesystem. Varje klubb gör som de vill med egen styrelse, medlemmar, stadgar och så vidare. Det skulle aldrig fungera om vi skulle försöka ordna säkerhetssystem åt alla klubbar i landet.
- Det är klart att vår säkerhetsansvarige kan hjälpa dem med råd och annat, men mer än så får han inte göra, då bryter han mot reglerna. De berörda klubbarna ska prata med den lokala polisen om många av de här frågorna och sedan är det upp till de andra supportrarna att agera. Förbundet kan vässa regelverket för att vi anser att det behövs. Men jag ser inget behov av det.
Lagrell hoppas självklart att Stockholmsföreningarna får ordning på problemen så fort som möjligt.
- Det är viktigt både för dem själva och för oss. De är fristående, men vi är beroende av att fotbollen i huvudstaden inte blir svag. När det gäller att ha en publikinramning vid våra matcher är det viktig.
Fredrik Jönsson - eurosport.se















You are logged in as administrator
Kommentarer
Uppdatera
0 Till 0 0