Det var i en intervju med SPORT-Expressen i lördags som Lennart Johansson berättade att ordföranden i AIK AB, Mats Gustavsson, kontaktat honom för att få hjälp med att hantera den krissituation som klubben står inför.
- Jag har verkligen hållit mig vid sidan av för att inte bli åldersmannen som visste bättre. Men nu talar de om att de vill ha hjälp, och det ställer jag upp på, sa Johansson till SPORT-Expressen.
Enligt ordföranden i AIK Fotboll FF, Göran Lööv, stämmer det dock inte att Johansson kontaktats av AIK:s styrelse.
- Det har vi inte gjort. I sådana fall har den kontakten tagits från andra håll, säger han till eurosport.se.
Vet du varifrån?
- Nej, faktiskt inte. Det finns ju många gamla kringföreningar, som AIK-ringen till exempel. Det kanske kommer därifrån.
Blev du förvånad när du såg intervjun med Lennart Johansson?
- Det blir man alltid när man läser information som man inte visste att den skulle komma ut.
Har ni funderat på att kontakta Lennart Johansson och be om hjälp?
- Nej. Inte i det här fallet. Det här ska vi klara av själva. Det är därför vi sitter här.
Mats Gustavsson har inte gått att nå för kommentar. Lennart Johansson befinner sig på resande fot.



Eurosport






















