På lördag ställs Gefle mot IFK Norrköping med en minst sagt tunn forwardsbesättning. Erik Törnros är sedan tidigare borta på grund av en stressfraktur och i seriepremiären mot Syrianska fick Mikael Dahlberg en stämpling som ledde till en fraktur på lilltån.
- Det må vara ett litet ben med det behöver tid att läka. Om man går på för tidigt riskerar det att bli större bekymmer av det, säger tränaren Pelle Olsson till eurosport.se.
Inför lördagens match kommer Gefle bara att ha tre forwards att tillgå och Dahlberg kommer man att få klara sig utan i nära en månad.
- Det är tre veckor till fotbollsträning och fyra veckor till match hoppas vi på. Vår läkare har inte hunnit titta på det men brottet såg väl ok ut, säger Olsson.
Dahlberg spelade hela matchen trots stämplingen.
Henric Larsson - eurosport.se



Scanpix






















