På lördag får Ivo Pekalski en välförtjänt semester. Efter en lång säsong som innebar ett gigantiskt genombrott och i slutändan ett SM-guld för Malmö FF reser mittfältaren nu till Australien.
- Det ska bli fantastiskt skönt. Speciellt nu när vädret är som det är, säger han till eurosport.se.
Resan har varit bokad i två månader. Nyligen fick han dock en glad överraskning. Väl på plats väntar biljetter till U2:s konsert på ANZ Stadium.
- Ja, det var en kompis som bor därnere som kunde fixa biljetter, säger Pekalski.
Grejen är bara den att kompisen hade ett villkor - för att få biljetterna måste Pekalski skriva på för IFK Göteborg, något spelaren lovade att göra. Konversationen hölls på Facebook och ligger nu på IFK Göteborgs-bloggen BaraBen.com.
- Jag såg det. Ha ha, där ser man hur snabbt saker och ting kan sprida sig, säger Pekalski.
Att Pekalski inte tänker hålla "sin del av avtalet" kan dock inte komma som en överraskning för någon.
- Nej, det är inte aktuellt. Det vore att sälja sig lite väl billigt, skrattar han.
Men han ser fram emot konserten.
- Det blir första gången jag ser U2. Det är väldigt spännande. Dessutom är Jay Z förband vilket gör det extra bra.
När är du tillbaka i Sverige?
- Vi börjar träna igen den sjätte eller sjunde januari så jag är hemma till dess.
När IFK Göteborg börjar sin försäsong bryr sig knappast Ivo Pekalski om. Oavsett vad som står på Facebook.
Daniel Sjöberg - eurosport.se
Obs! Bilden är ett montage



Eurosport























