Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Följ Eurosport på FacebookGet all the latest sports news directly on your wall 
På Eurosport Player
 Franska mästerskapenTitta nu 
 Superbike-VMTitta nu 
Just nu på Eurosport
  • 10:25 Tennis
    Tennis: Game, Set & Mats
  • 10:30 Fotboll
    Fotboll: Vänskapsmatch
 
 
 
Fotboll - Allsvenskan

Blåvitt testar två unga brassetalanger

IFK Göteborg vill få ordning på den svaga säsongsstarten med hjälp av brasilianskt skönlir. Nästa vecka testar klubben Bruno Silva och Jefferson från storklubben Sao Paolo.

 
Blåvitt testar brassar - Fotboll - AllsvenskanEurosport
 

Blåvitt har inte fått den start på allsvenskan som laget hoppats på. Långt ifrån. Faktum är att fjolårstvåan bara vunnit 3 av 14 matcher och parkerar strax över nedflyttningsstrecket.

Nu hoppas klubben lösa situationen - med hjälp av två unga brasilianare. Det handlar om Bruno Silva (född 1990) och Jefferson (1992) som kommer att ansluta till Kamratgården på måndag för att provträna.

- Vi låter spelarna komma hit och visa upp sig i ett läge där Sao Paolo FC söker en samarbetsklubb. Vi är förstås nyfikna på både Bruno Silva och Jefferson men också intresserade av Sao Paolos akademi och tankesätt att driva en stor och framgångsrik fotbollsklubb, säger IFK Göteborgs sportchef Håkan Mild till klubbens officiella hemsida.

Det är tack vare bröderna Erik "Samba-Erik" och Linus Johansson som Göteborg har kommit i kontakt med den brasilianska storklubben. Blåvitt låter meddela att båda spelarna kan bli aktuella för allsvenskan redan i höst men att kontakten i första hand ses som långsiktig.

Johan Wennerström - eurosport.se

 
Kommentera artikeln
 
0 kommentarer
Publicera
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user
     
 
 
Missa inte
Följ Eurosport.com
 
Facebook
 
Twitter
 
Mobil