Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Följ Eurosport på FacebookGet all the latest sports news directly on your wall 
På Eurosport Player
 Franska mästerskapenTitta nu 
 Superbike-VMTitta nu 
Just nu på Eurosport
  • 10:25 Tennis
    Tennis: Game, Set & Mats
  • 10:30 Fotboll
    Fotboll: Vänskapsmatch
 
 
 
Fotboll - Allsvenskan

Bangura: "Fansen gav mig tårar i ögonen"

Efter en tragedi i privatlivet var Mohamed Bangura tillbaka på planen för sitt AIK. Mot Gefle blev han matchvinnare och ville ta hela Råsunda i sin famn. ”Fansen gav mig tårar i ögonen”, säger anfallaren.

 
Bangura tårögd - Fotboll - AllsvenskanEurosport
 

För några sekunder fick fotbollen stå tillbaka för något större. När Mohamed Bangura gjorde 2-0 mot Gefle och avgjorde matchen på Råsunda var det inte i första hand glädjen över ett viktigt mål som AIK-laget jublade över.

Att målvakten Ivan Turina sprang över halva planen för att fira med målskytten beror givetvis på vem denne var. Mohamed Banguras sorg över att förlora sitt barn i samband med förlossningen har påverkat hela laget.

- Jag har fått massor av stöd. Från klubben, spelarna, fansen, de omringar mig och ingenting kan skada mig. De ger mig kärlek och ger mig bättre självförtroende. Jag behöver inte vara rädd, säger Bangura.

Särskilt tacksam är han mot fansen som bland annat skickat kondoleanser i hundratal via AIK:s hemsida. Detta följdes idag upp med sånger.

- Fansen gav mig tårar i ögonen. De stöder mig och de står bakom mig. De får mig att må bra. Vart jag än ser mig omkring kan jag se mitt namn, mitt lands flagga, de skriker mitt namn.

Han bestämde sig för att han ville spela matchen efter att tränaren Alex Miller förklarat att det var hans eget beslut. Ett beslut som hjälpte AIK till segern. Mohamed Bangura var som vanligt ett hot mot motståndarförsvaret. Han hade ett par lägen innan han till slut kunde sätta dit bollen och nu är han säker på att AIK klarar det allsvenska kontraktet.

- Jag är hundra procent säker på att vi hänger kvar. Jag kan inte tro att vi kommer att förlora någon match. För om du tittar på våra senaste matcher så har vi haft otur. Kanske har vi gjort några misstag, kanske har de andra lagen mer erfarenhet och de har utnyttjat våra misstag. Men om du tittar på matcherna så ser du att vi har mer bollinnehav, skott på mål. Idag missar vi en del chanser, men vår energi stiger samtidigt som deras minskar.

Daniel Sjöberg – eurosport.se

 
Kommentera artikeln
 
0 kommentarer
Publicera
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user
     
 
 
Missa inte
Följ Eurosport.com
 
Facebook
 
Twitter
 
Mobil