Fotboll - Allsvenskan
15/03/2010 - 14:27MFF:s vaktmästare: "Han ser lite rädd ut"

Malmö FF kunde inte ställa upp med någon spelare i Hallsvenskan. Tränaren Roland Nilsson meddelade tydligt att "spelarna inte är intresserade av det här". Lösningen: Stadionvaktmästaren Anders - med meriter från division 6.
Nere vid stolpen, i krysset eller nättaket?
Fel, fel, fel. I Hallsvenskan gäller det att skjuta över - och träffa Hall.
Hall heter Felix i förnamn och är praktikant på eurosport.se. Förutom att filma, skriva om fotboll och kommentera cykel har han ett specialuppdrag på sin nya arbetsplats: att sitta uppe på fotbollsribbor runtom i landet.
Tävlingen Hallsvenskan är nämligen exakt lika enkel som den är dum: det går ut på att träffa Felix Hall där han sitter ovanpå krysset.
Vi valde ut sex allsvenska profiler som fick testa lyckan med vardera fem frisparkar. Men att träffa skulle visa sig svårare än någon kunde ana.
I dag: MFF-supportern Anders, tillika vaktmästare på Malmö Stadion. Hur det gick ser du HÄR.
Deltagande lag i Hallsvenskan: Häcken, Helsingborg, IFK Göteborg, Malmö FF, Brommapojkarna, AIK.
eurosport.se















You are logged in as administrator
Kommentarer
Uppdatera
0 Till 0 0