Fotboll - Allsvenskan
23/11/2009 - 16:44eurosport.se avslöjar: Söderström förlänger

Fredrik Söderström, 36, har bestämt sig - det blir minst ett år till i Hammarbytröjan. "Har man spelat klubben ur allsvenskan får man se till att spela upp den igen", säger han till eurosport.se.
När den förre detta landslagsmannen skrev på för Hammarby sommaren 2008 sträckte sig kontraktet över ett och ett halvt år - med möjlighet till förlängning över ytterligare en säsong. Den möjligheten har Söderström nu bestämt sig för att utnyttja.
- Har man spelat klubben ur allsvenskan får man se till att spela upp den igen, säger mittfältaren till eurosport.se.
Du har bestämt dig?
- Ja. Jag har inte skrivit på än, men det är mest en formalitet.
Hur ser lönen ut i det nya kontraktet?
- Det är ingenting jag vill gå in på, hur det ekonomiska ser ut.
Söderström säger att beslutet att stanna i Hammarby växt fram under den senaste tiden. Dessutom är han positiv till att Hammarby nu hittat en, om än tillfällig, efterträdare till vd:n Michael Andersson.
- Det är viktigt att kommer någon som, inom citationstecken, bestämmer i föreningen. Jag har fått känslan att klubben satsar, att alla dra åt samma håll.
Oskar Månsson - eurosport.s
e















Kommentarer - Söderström förlänger
Från 0 Till 0 0