Fotboll - Allsvenskan

08/02/2010 - 12:22

Mild: "Vi diskuterar en ny försvarare"


"Jag skulle i princip kunna spela i Blåvitt gratis", säger Fredrik Risp. Sportchef Håkan Mild passar på frågan om försvararen - men erkänner samtidigt att ekonomin är viktig. "Det är inget att sticka under stolen med", säger Mild till eurosport.se.

IFK Göteborg nobbade Fredrik Risp med motiveringen att klubben hade tillräckligt med försvarsspelare i truppen. Men i upptakten på försäsongen har Blåvitt åkt på två nya korsbandsskador i backlinjen: Petter Björlund och Mikael Dyrestam.

- Det pågår just nu en diskussion om vi ska plocka in någon ersättare. Vi får se hur det blir, säger Blåvitts sportchef Håkan Mild till eurosport.se.

Diskuterar ni Fredrik Risp?

- Det kan jag inte uttala mig om i dagsläget.

Tidigare under måndagen sa Risp följande till eurosport.se: "Jag skulle i princip kunna spela i Blåvitt gratis". Ett uttalande som Mild inte vill kommentera, men säger samtidigt att ekonomin är en viktig faktor.

- Det är klart att ekonomi har en bit i det här, det är inget att sticka under stolen med. Det är klart att vi måste tänka i de banorna.

Fredrik Jönsson - eurosport.se

Eurosport
Posta en kommentar

Lämna kommentar - Mild diskuterar ersättare

 

Kommentar*

 

*Obligatoriskt fält

 

Om du redan är registrerad, fyll i dina login-uppgifter och lösenord

 

 

Glömt ditt lösenord?  Skapa ett nytt lösenord

 

Klicka annars på  Registera

 

Kommentarer - Mild diskuterar ersättare

Från 0 Till 0  0

Uppdatera

Fler nyheter - Fotboll - Allsvenskan

"AIK har små marginaler"

Fotboll - Allsvenskan - ALLSVENSKA GUIDEN: "AIK har små marginaler"

Dubblish 2LAX9 blev till en tripplish i det nya årets första tävlingsmatch. eurosport.se tror på AIK som ett topplag även 2010.

Fotboll - Allsvenskan - TV: HALLSVENSKA GUIDEN - Karl Svensson blir grinig

Nere vid stolpen, i krysset eller nättaket? Fel, fel, fel. I Hallsvenskan gäller det att skjuta över - och träffa Hall.

AIK jagar Espen Johnsen

Fotboll - Allsvenskan - AIK jagar Espen Johnsen

AIK kan ha hittat sin ersättare till långtidsskadade Nicklas Bergh. Solnaklubben jagar Espen Johnsen.

"Maanoja inte given"

Fotboll - Allsvenskan - Wesström: Maanoja inte given förstekeeper

Nicklas Bergh är långtidsskadad och AIK är i full gång med att hitta en ny målvakt till den allsvenska seriestarten.