Förra helgen vann Malmö FF mot Köge med 5-1 och allt såg positivt ut inför Allsvenskan. Men på måndagseftermiddagen fick truppens självförtroende en rejäl törn. MFF blev förnedrat av FC Nordsjälland, danskarna vann med 6-0.
- Vi sprang runt och trodde att vi var kvar i Kögematchen. Det var ett lag på planen som ville vinna och så var det ett lag som bara ville spela fotboll, säger tränaren Roland Nilsson till Sydsvenskan.
MFF fick en katastrofal start i matchen och släppte in två mål under den första kvarten. Sedan lyckades laget aldrig resa sig och skapade bara några halvchanser under 90 minuter.
FIGUEIREDO SKADAD
Wilton Figueiredo, som startade matchen på topp tillsammans med Daniel Larsson, tvingades utgå efter åkt på en smäll på högervristen. Det är oklart hur allvarlig Figueiredos skada är.
Fredrik Jönsson - eurosport.se



Scanpix






















