•  
  • Logga in | Prenumeration
Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Afrikanska mästerskapet
Afrikanska mästerskapetFölj årets första stora fotbollsfest LIVE
SMS-tävling - fotbollsskor i potten
SMS-tävling - fotbollsskor i pottenVinn ett par sprillans nya Puma V.11 Speed!
ACO:s Vinterblogg
ACO:s VinterbloggAnna Carin Zidek bloggar exklusivt för eurosport.se i vinter.
 

Fotboll - Allsvenskan

12/03/2010 - 14:16

TV: HALLSVENSKA GUIDEN - Karl Svensson blir grinig


Nere vid stolpen, i krysset eller nättaket? Fel, fel, fel. I Hallsvenskan gäller det att skjuta över - och träffa Hall. Se när praktikanten lurar IFK Göteborgs Karl Svensson.

Hall heter Felix i förnamn och är praktikant på eurosport.se. Förutom att filma, skriva om fotboll och kommentera cykel har han ett specialuppdrag på sin nya arbetsplats: att sitta uppe på fotbollsribbor runtom i landet.

Tävlingen Hallsvenskan är nämligen exakt lika enkel som den är dum: det går ut på att träffa Felix Hall där han sitter ovanpå krysset.

Vi valde ut sex allsvenska profiler som fick testa lyckan med vardera fem frisparkar. Men att träffa skulle visa sig svårare än någon kunde ana.

Först ut var BK Häckens poängkung Jonas Henriksson - som bommade sina skott (se klippet). Sedan var det dags för Rene Makondele att ge Hall en och annan salva (se klippet).

Nu är det Blåvitts Karl Svensson som matar lädret mot Felix, en sekvens som slutar med att Svensson känner sig lurad och bestulen på framgång. Se Svenssons försök här!

Övriga deltagande lag: Malmö FF, Brommapojkarna, AIK.

eurosport.se

Eurosport
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user

Kommentarer 

0 Till 0  0

Uppdatera

Kommentarer  
 
Lämna kommentar :
 

Fler nyheter - Fotboll - Allsvenskan

Malmkvists mardröm - Fotboll - Allsvenskan

Fotboll - Allsvenskan - Här släpper HBK-keepern in skott från halva plan

Robin Malmkvist hade en riktig mardrömsafton på Örjans Vall när hans Halmstad förlorade med 1-3 mot Elfsborg.

Gerndt räddade HIF - Fotboll - Allsvenskan

Fotboll - Allsvenskan - Gerndts succéinhopp räddade Helsingborg

Helsingborgs nyförvärv Alexander Gerndt byttes in i paus. 45 minuter senare hade han dundrat in ett hattrick och fixat 3-3 mot Djurgården.

Mållöst på Strandvallen - Fotboll - Allsvenskan

Fotboll - Allsvenskan - Mållöst för ineffektivt Mjällby

Utan avstängde skyttekungen Moustafa El Kabir fick Mjällby nöja sig med 0-0 hemma mot Brommapojkarna.

Fansen buade ut Blåvitt - Fotboll - Allsvenskan

Fotboll - Allsvenskan - Efter katastrofstarten - Blåvitt utbuat på träning

IFK Göteborg blev i dag utbuade på träning av sina egna fans och protestaktionen dämpade inte förrän sportchefen Håkan Mild grep in.