Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Följ Eurosport på FacebookGet all the latest sports news directly on your wall 
På Eurosport Player
 Franska mästerskapenTitta nu 
 Superbike-VMTitta nu 
Just nu på Eurosport
  •  12:21 Tennis
    Tennis: Franska mästerskapen
  •  11:00 Tennis
    Tennis: Franska mästerskapen
 
 
 
Fotboll - Allsvenskan

Christensen anmäld - riskerar avstängning

IFK Göteborgs målvakt Kim Christensen riskerar avstängning efter "stolpmyglet" i onsdagens match mot Örebro. Fallet anmäls nu till disciplinnämnden. "Vi kommer att skicka en anmälan i dag", säger granskningsgruppens ordförande Dag Wikman till eurosport.se.

 
Christensen anmäld - Fotboll - AllsvenskanFrom Official Website
 

Det var i IFK Göteborgs 0-0-match mot Örebro som bortamålvakten Kim Christensen uppmärksammades av Canal Plus kameror när han flyttade in stolparna så att målet blev mindre. Domare Stefan Johanesson missade tilltaget och märkte det först en bit in i första halvlek.

Då var det för sent att straffa någon enskild spelare, eftersom han inte var säker på vem som utfört det.

- Vår uppgift är att reagera när någonting händer som domaren inte kunnat upptäcka och som skadar fotbollens anseende, säger granskningsgruppens ordförande Dag Wikman till eurosport.se.

- I det här fallet bedömer vi att det har skett utan att domaren upptäckt det. Vi i granskningsgruppen tror att om han sett det, så hade han bestraffat det. Men nu har han inte haft den möjligheten.

Granskningsgruppen har nu skickat en anmälan till disciplinnämnden, som kommer att besluta om eventuella påföljder. Dag Wikman vet inte när ärendet kommer att behandlas men har själv suttit i tävlingsutskottet och berättar om rutinerna.

- Vid den här tiden hade vi sammanträde varje vecka i och med att det närmar sig serieslut.

Målvakten riskerar i värsta fall avstängning.

Johan Wennerström - eurosport.se

Foto: Canal Plus

 
Kommentera artikeln
 
2 kommentarer
Publicera
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user
     
  • 2.
    mrjeazFusk är fusk och skall alltid bestraffas så enkelt är det. Om alla målvakter gör det, så får vi väll bestraffa alla tills de slutar med det. Varför ska vi annars ha regler?Den 24/09/2009 kl 15:43
     
     
     
  • 1.
    algorionSkärp er då skall alla målvakter straffas. Se bara vad motsåndar målvakten skriver http://na.se/sporten/alvbagesbloggDen 24/09/2009 kl 12:22
     
     
     
 
 
Missa inte
Följ Eurosport.com
 
Facebook
 
Twitter
 
Mobil