Fotboll - Allsvenskan

21/05/2009 - 23:30

Hammarby: "Bötfäll BP för läktarskandalen"


Det hände 2007 när Kalmar var på besök (bilden), mot AIK i år och när Louay Chanko avgjorde onsdagens match gav staketet på Grimsta IP återigen vika. "Måste någon komma till skada för att vi ska reagera?", säger Hammarbys evenemangsansvarig Göran Rickmer till eurosport.se.

Hammarby kräver nu att förbundet agerar efter att staketet på Grimsta IP återigen rasat.

- Vi basunerar ut via media vilket ansvar vi tar och ändå så har de som besiktigat den här arenan godkänt den. Det är så undermåligt och det finns ingen kompetens. Staketet längst fram är ett avskiljningsstaket som ramar in planen. Det är inte till för att människor ska ramla in i det. Det är tredje raset på Grimsta på två år. Svensk fotbolls säkerhet är en katastrof, säger Rickmer.

Tycker du att BP ska straffas?
- Böter kan vara ett effektivt sätt. Kostar det 3200 kronor att köra för fort med bilen så gasar man inte men kostar det 25 kronor så är det lätt att gasa en del. Jag känner någonstans att måste en människa komma till skada för att vi ska reagera?

Rickmer riktar också stark kritik mot Svenska fotbollsförbundet som godkänt arenan.

- Det är egentligen inte BP:s fel. De är inte sakkunniga i byggkonstruktioner. Om de får höra från fotbollsförbundet som besiktigat arenan att "allt är perfekt" så måste de ju tro på det. Problemet är att de som tagit på sig ansvaret för att vara kompetenta i frågan helt uppenbarligen inte är det. De kan ju ingenting. Det finns vissa regler men det är uppenbarligen ingen som följer dem. Jag vill att de som åker runt och besiktigar arenorna ska vara sakkunniga. Annars kan man lika gärna skita i att besiktiga dem.

Vad säger förbundet till dig?
- Jag har påtalat det här i tio till femton år men det händer ingenting. De håller med om att det finns brister men sedan är det bara politiskt drabbel. Det är det som är problemet.

Patrik Sjögren - eurosport.se

Eurosport - Publicerad
Posta en kommentar

Lämna kommentar - "Bötfäll BP"

 

Kommentar*

 

*Obligatoriskt fält

 

Om du redan är registrerad, fyll i dina login-uppgifter och lösenord

 

 

Glömt ditt lösenord?  Skapa ett nytt lösenord

 

Klicka annars på  Registera

 

Kommentarer - "Bötfäll BP"

Från 0 Till 0  0

Uppdatera

Fler nyheter - Fotboll - Allsvenskan

Poppen hoppas fortfarande

Fotboll - Allsvenskan - Superettan "Poppens" sista hopp

Kristoffer Björklunds framtid på fotbollsplanen är mycket oviss. Målvakten tränar inte med någon klubb och har börjat jobba som säljare igen

Ny brasse till Häcken

Fotboll - Allsvenskan - Ny brasse till Häcken: "En riktig måltjuv"

Häcken fortsätter att värva brassar. På måndagskvällen gjorde klubben klart med Kayke från Flamengo.

Allsvenskt tips 2010

Fotboll - Allsvenskan - Landslagsbloggen: Så slutar Allsvenskan

eurosport.se:s fotbollssreporter Oskar Månsson planerar en allsvensk roadtrip - och passar samtidigt på att tippa serien 2010.

Risp vill till IFK

Fotboll - Allsvenskan - Risp vädjar: "Kan spela i princip gratis i IFK"

Fredrik Risp nobbades av IFK Göteborg i november. Men sedan dess har Blåvitt drabbats av två skador i backlinjen.