I tisdags publicerade Sydsvenskan en intervju med Patrik Andersson där MFF-ikonen berättade om de diskussioner han och Malmö FF fört sedan sommaren 2007. Andersson menar att klubben flera gånger har sagt att han varit aktuell som sportchef, vilket enligt den forne storbacken visade sig vara tomma ord. (Läs hela artikeln här)
Samma dag berättade Malmö FF:s vd Pelle Svensson att Andersson aldrig var tänkt som sportchef i klubben. MFF ville slussa in honom och erbjöd honom därför bara tjänsten som assisterade sportchef. (Läs hela artikeln här)
På torsdagen kom nästa sväng i cirkusen.
Sydsvenskan har publicerat ett mejl där Pelle Svensson erbjuder Patrik Andersson rollen som sportchef. Läs det nedanför:
Det här mejlet låg till grund för diskussionerna mellan Andersson och Svensson som avslutades den 13 januari.
- Pelle Svensson skriver ju också att det är ett "förslag på pränt", ett skriftligt erbjudande. Det är tydligt att jag ska ta ansvar för ett antal uppgifter parallellt med Hasse Borg och att det jobbet som sportchef som är målet, säger den förre mittbacken till Sydsvenskan.
Svensson anser dock inte att mejlet förändrar det som har sagts angående sportchefsjobbet. Han poängterar samtidigt att han är trött på debatten som pågår.
- Om Patrik Andersson har ett färdigt kontraktsförslag så får han gärna visa upp det. Jag tycker det är dags att lägga ner den här diskussionen. Allt som kan sägas är redan sagt, säger Svensson.
Fredrik Jönsson - eurosport.se



Scanpix






















