•  
  • Logga in | Prenumeration
Totalbevakning av svensk och internationell sport - Eurosport
Afrikanska mästerskapet
Afrikanska mästerskapetFölj årets första stora fotbollsfest LIVE
SMS-tävling - fotbollsskor i potten
SMS-tävling - fotbollsskor i pottenVinn ett par sprillans nya Puma V.11 Speed!
ACO:s Vinterblogg
ACO:s VinterbloggAnna Carin Zidek bloggar exklusivt för eurosport.se i vinter.
 

Fotboll - Allsvenskan

07/01/2010 - 10:17

Bengan nobbas av Öis - men fortsätter


Bengt Andersson finns inte med när Örgryte drar igång försäsongsträningen idag. Klubben har meddelat att den 43-årige målvakten inte får något nytt kontrakt. Men "Bengan" har inte gett upp. "Jag känner mig i form, jag säger inte nej som jag gjort förut", säger han.

Bengt Andersson, 43, gick in och räddade Örgryte i fjol. Klubben hade åkt på två tunga målvaktsskador, Peter Abrahamsson och Nathan Coe, och valde att skriva kontrakt med "Bengan" över hela 2009. Men nu har avtalet gått ut och veteranen får inget nytt kontrakt med Örgryte.

- Han spelar inte vidare hos oss. Vi har Peter Abrahamsson nu, som var tänkt som målvakt för U21-landslaget. Vi skulle ha satsat på honom redan i fjol och det känns givet att vi gör det nu, säger Örgrytes sportchef Dick Last till eurosport.se.

"BENGAN" KÖR VIDARE

Men "Bengan" ger inte upp karriären.

- Jag har hållit mig i träning nu och jag säger inte nej som jag gjort en gång förut. Jag tycker det är roligt att spela vidare och känner mig i bra form. Om någon hör av sig så tar jag ställning till det då, säger Andersson till eurosport.se.

Trots att han fyller 44 år i augusti har han inga problem att köra hårt under försäsongen.

- Jag kör hårdare nu när jag är äldre, men det måste man göra det. Man kör mer kvalité än kvantitet. Men jag har aldrig haft problem med försäsongsträning, det gäller att vara förberedd om det nu blir något, säger "Bengan" som tränar på egen hand.

Letar du efter någon klubb nu?

- Nej, det får bli som det blir. Jag har inga krav och inga måsten över huvud taget.

På vilken nivå vill du spela?

- Då ska det vara i Allsvenskan, men samtidigt vill jag inte stänga några dörrar. Om det kommer ett anbud från ett lag i en lägre division så kommer jag att fundera på det. Men då får det vara något i närheten, jag har ett civilt jobb att tänka på också.

"KAN BLI BACKUP IGEN"

Sportchefen Dick Last utesluter dock inte att "Bengan" kan vara aktuell som en nödlösning ifall klubben återigen åker på en målvaktsskada.

- Skulle det hända något under våren så får vi se, vi vet ju vad Bengt kan. Han gjorde det bra i höstas. Om vi ska plocka in honom så är det ju i ett läge där han vet att han får spela från start, säger Last.

Fredrik Jönsson - eurosport.se

Eurosport
 

You are logged in as administrator

  • Your publications will be displayed as such
  • You can delete abusive comments
  • Your abuse report will banish immediatly the user

Kommentarer 

0 Till 0  0

Uppdatera

Kommentarer  
 
Lämna kommentar :
 

Fler nyheter - Fotboll - Allsvenskan

Malmkvists mardröm - Fotboll - Allsvenskan

Fotboll - Allsvenskan - Här släpper HBK-keepern in skott från halva plan

Robin Malmkvist hade en riktig mardrömsafton på Örjans Vall när hans Halmstad förlorade med 1-3 mot Elfsborg.

Gerndt räddade HIF - Fotboll - Allsvenskan

Fotboll - Allsvenskan - Gerndts succéinhopp räddade Helsingborg

Helsingborgs nyförvärv Alexander Gerndt byttes in i paus. 45 minuter senare hade han dundrat in ett hattrick och fixat 3-3 mot Djurgården.

Mållöst på Strandvallen - Fotboll - Allsvenskan

Fotboll - Allsvenskan - Mållöst för ineffektivt Mjällby

Utan avstängde skyttekungen Moustafa El Kabir fick Mjällby nöja sig med 0-0 hemma mot Brommapojkarna.

Fansen buade ut Blåvitt - Fotboll - Allsvenskan

Fotboll - Allsvenskan - Efter katastrofstarten - Blåvitt utbuat på träning

IFK Göteborg blev i dag utbuade på träning av sina egna fans och protestaktionen dämpade inte förrän sportchefen Håkan Mild grep in.